AnasayfaHaber

ITUC: “Yeni bir toplumsal sözleşme için 1 Mayıs’a”

ITUC: “Yeni bir toplumsal sözleşme için 1 Mayıs’a”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 1 Mayıs vesilesiyle bir açıklama yayımladı. ITUC

“Alo Fatih” hattı şimdi de MHP için devrede: Habertürk Ankara temsilcisi işten çıkarıldı, yayın yönetmeni istifa etti
EŞİK Platformu’nun dokuzuncu TBMM İzleme Raporu: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”
COVID-19 geçirdiği süreçte çalışamayan ve ücretini alamayan işçi Fedai Kuşçu intihar etti

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 1 Mayıs vesilesiyle bir açıklama yayımladı. ITUC bütün işçileri yeni bir toplumsal sözleşme talebiyle 1 Mayıs etkinliklerine davet etti

ITUC: “Yeni bir toplumsal sözleşme için 1 Mayıs’a”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 1 Mayıs vesilesiyle bir açıklama yayımladı. ITUC bütün işçileri yeni bir toplumsal sözleşme talebiyle 1 Mayıs etkinliklerine davet etti.

250 milyondan fazla insan işini kaybetti

ITUC verilerine göre COVID-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl 250 milyondan fazla insan işini kaybetti. Bu yıl 130 milyon kişinin daha işini kaybetme riski altında olduğunu belirten konfederasyon, hükümetleri pandemiden kurtulma ve dayanıklılığın sağlanmasında istihdam yaratmayı merkezi bir amaç haline getirmeye çağırdı.

“Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) anayasasında yer alan tam istihdam bir öncelik olarak kalmalı”

“Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) anayasasında yer alan tam istihdam bir öncelik olarak kalmalıdır” diyen konfederasyon bu yöntemi uygulamak için bazı önerilerde bulundu. Bu önerileri, Kamu yatırımlarını artırmak, kamu sektörüne yatırım yapmak ve kamu istihdam programları oluşturmak, niteliklerin işlerin oluşturulmasını teşvik etmek, eğitim ve öğretime yatırım yapmak, Kayıt dışı çalışmayı kayıtlı hale getirmek sözleri ile dile getirdi. Ayrıca ITUC, acil gerçekleştirilmesi gereken 5 talep duyurdu.

Bu talepler ise şu şekilde;

Haklar, özellikle örgütlenme ve toplu pazarlık hakkı;

Yoksul ülkeler için küresel bir sosyal koruma fonu dahil olmak üzere Sosyal Koruma;

Kadınlar ve ayrımcılıkla karşılaşan tüm gruplar için eşitlik;

Sosyal içerme, özellikle BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve herkes için Covid-19 aşılarına, testlerine ve tedavilerine erişim.

Açıklamada ITUC “1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanındaki sendikalar barış, haklar, sürdürülebilirlik ve sosyal ve ekonomik adalet için; merkezinde insanların olduğu ve kimsenin geride bırakılmadığı bir dünya yaratmak için seslerini yükseltecektir” diyerek 1 Mayıs mesajını iletti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0