AnasayfaHaber

İtalya Başbakanı Draghi: “Adını koyalım, bu ‘diktatör’ diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var”

İtalya Başbakanı Draghi: “Adını koyalım, bu ‘diktatör’ diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var”

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Tayyip Erdoğan için 'diktatör' dedi

Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alındı
Erdoğan’ın Afganistan mesajları: Şeriatçılığı doğru, emperyalistlere karşı Afgan halkının yanında olduğu yalan
Memur-Sen’de kalma “teşviki”: 20 bin TL teminatlı ferdi kaza sigortası

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Tayyip Erdoğan için ‘diktatör’ dedi

İtalya Başbakanı Draghi: “Adını koyalım, bu ‘diktatör’ diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var”

Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da ağırladığı Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmeyerek bir süre ayakta bırakılmasıyla ilgili konuşan İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Erdoğan’ın davranış şekline kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını düşünüyorum. Komisyon Başkanı Von der Leyen’ın maruz kaldığı aşağılama beni çok üzdü. Fakat burada üzerinde durmamız gereken bir şey var: adını koyalım, bu ‘diktatör’ diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, ama ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız.”

Konuyla ilgili gün içinde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye ilk kez misafir ağırlamıyor” demişti. Çavuşoğlu, “(AB Başkanlarının Türkiye ziyareti) Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır” diye konuşmuştu.

Ne olmuştu?

Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in çarşamba günü Ankara’da Tayyip Erdoğan ile görüşme yapacakları salonda Avrupa Komisyonu Başkanı’na yer gösterilmemesi, dünya genelinde sosyal medyada gündem olmuştu.

Erdoğan ve Michel, toplantı salonundaki tekli koltuklara otururken, Leyen bir süre ayakta kaldı ve daha sonra üçlü koltuğa oturdu. Leyen’in karşısındaki üçlü koltukta da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer aldı.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’e yer gösterilmemesi sosyal medyada gündem oldu

Sosyal medya kullanıcıları, #GiveHerASeat (Ona yer verin) etiketi ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemesine tepkilerini dile getirdi.

Özellikle kadın hakları hatırlatması ve cinsiyetçilik suçlaması yapan kullanıcılar, Konsey Başkanı Charles Michel’e de ‘centilmenlik’ hatırlatmasında bulundu.

Kaynak: Euronews, BBC Türkçe

YORUMLAR

WORDPRESS: 0