AnasayfaHaber

İsyanın yeni durağı Kolombiya’da sokaklar yanıyor: 30’un üzerinde ölü, onlarca yaralı, yüzlerce gözaltı

İsyanın yeni durağı Kolombiya’da sokaklar yanıyor: 30’un üzerinde ölü, onlarca yaralı, yüzlerce gözaltı

Kolombiya'da temel gıdaların zamlanmasına sebep olacak yeni vergi reformuna karşı binlerce ins

İFF’de bugün: Tokyo Gelgit Düzlüğü, Artık Onlar Bizim Rengimiz, Ah Gözel İstanbul, İris, Ekmek ve Adalet, Kırsalın Kadınları, Lenin’in Treni
Üniversiteliler, Suruç Katliamı anmasına saldıran Adana Emniyeti’ni teşhir etti: “Gençlik ne gözaltılarla ne tutuklamalarla ne de baskılarla yılmayacak”
Biyokütle Termik Santraline karşı zafer: ÇED iptal edildi

Kolombiya’da temel gıdaların zamlanmasına sebep olacak yeni vergi reformuna karşı binlerce insan sokakları doldurdu. Devlet şiddeti sonucu 30’un üzerinde insanın ölümüne rağmen direniş hala sürüyor

İsyanın yeni durağı Kolombiya’da sokaklar yanıyor: 30’un üzerinde ölü, onlarca yaralı, yüzlerce gözaltı

Başkan Ivan Duque’nin Kongre’ye süt, et ve yumurta gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarını artırmayı amaçlayan bir vergi tasarısını teklif etmesinden sonra 28 Nisan’dan beri Kolombiya sokakları durulmuyor.

Eylemlerin yasaklanmasına rağmen Kolombiya halkı 50’den fazla bölgede kitlesel olarak sokağa çıktı. Temel gıdalardaki fiyatların yükselmesinin yanı sıra insan hakları savunucuları ve muhaliflere yönelik suikastlerin ve sistematik şiddetin son bulması da talepler arasında.

Yoksulluk, işsizlik, salgın yönetimi

Kolombiya’da işsizlik yüzde 16 seviyesine gelmiş durumda. Özellikle pandemiyle birlikte artan işsizliğin yanı sıra asgari ücretin altında çalıştırılanların oranı da oldukça yüksek. En son teklif edilen vergi reformu da bardağı taşıran son damla oldu.

Vergi reformuna karşı başlatılan Ulusal Grev’e binlerce insan katılırken Ulusal Grev Komitesi eylemlerin tamamen barışçıl olduğunu ancak İsyan Kaşıtı Mobilize Birlik’in (ESMAD) orantısız bir şiddet uyguladığını belirtiyor.

Ulusal Grev Komitesi’nin açıklamalarına göre eylemlerde 30’un üzerinde eylemci öldürüldü. Onlarca yaralı var ve yüzlerce insan keyfi şekilde gözaltına alındı.

Vergi reformu geri çekildi ama isyan sürüyor

Duque, temel malların fiyatını artırmayı öneren tasarının geri çekildiğini açıklamasına rağmen, Kolombiyalılar şiddete, güvensizliğe ve sistematik katliamları protesto etmek için sokaklarda kaldı.

Polis şiddeti nedeniyle, Yerli halklar Duque’nin istifasını talep etmek için Cauca Departmanından Bogota’ya hareket ediyor.

Ulusal Grev Komitesi 4 Mayıs’ta, hükümetin diğer acil sorunların yanı sıra ekonomi, emeklilik sistemleri, işgücü, sağlık ve eğitimle ilgili bir dizi talebe uymasını talep etmek için büyük bir seferberlik çağrısında bulundu.

Talepler, halihazırda gerçekleştirilmiş olan vergi reformunun geri çekilmesine ek olarak, sağlık reformu ve ulusal aşılama planının güçlendirilmesidir.

Ayrıca, temel bir gelirin yaratılması, ulusal tarımsal üretimin savunulması, küçük işletmeler için destek, üniversite harçlarının kaldırılması,  yüz yüze derslerin iptali, ve eylemlerde polisin glifosat püskürtmeyi durdurulması talepler arasında.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0