AnasayfaHaber

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için gözaltına alınan ve 6 Nisan’da Aydın

Deniz, Yusuf, Hüseyin… Türkiye halkları bayrağınızı yere düşürmedi!
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 133. gününde, Boğaziçi direnişi 194. gününde: “Sizlere artık Melih Bulu’nun olmadığı kampüsümüzden sesleniyoruz”
Fatsa Fikri yaşıyor

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için gözaltına alınan ve 6 Nisan’da Aydın Geri Gönderme Merkezine gönderilen İranlı mülteciler serbest bırakıldı

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı

Denizli’de 20 Mart’taki İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldığı için 5 Nisan’da gözaltına alınan 6 Nisan’da sınır dışı kararı ile Aydın Geri Gönderme Merkezine gönderilen İranlı mülteciler serbest bırakıldı.

Denizli’de katıldıkları eylem gerekçe gösterilerek ‘Kamu düzenini bozma’ iddiası ile sınır dışı kararı verilen ve 6 Nisan 2021’de Aydın GGM’ye sevk edilen Esmaeil Fattahi, Zeinab Sahafi, Leili Faraji ve Mohammad Pourakbari Kermani 7 Mayıs Cuma günü serbest bırakıldı.

Mültecilerin sınır dışı kararı ile idari gözetim altında tutulması üzerine siyasi parti ve sivil toplum örgütleri serbest bırakılmaları için açıklamalar yapmış, meclise de mülteciler hakkında soru önergesi verilmişti. 1 ay sonra idari gözetim kararı imza zorunluluğu ile kaldırılarak mülteciler serbest kaldı.

Mültecilerin avukatı Hayriye Buse Bergamalı sınır dışı kararına karşı açılan davanın sürdüğünü belirterek “Sınır dışı kararı anayasaya aykırı olduğu gibi idari gözetim kararı da hukuka aykırıydı. Bu süreçte insan haklarından yana birçok kurum, siyasi parti ve sivil toplum örgütü bu davaya destek oldu. Serbest bırakılmaları haberini almak beni çok mutlu etti. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devam eden davanın da takipçisi olacaklarını ifade eden Bergamalı “Neticede süren bir davamız var. O davanın da olumlu sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız. Yine bu süreçte kamuoyu desteğine ihtiyacımız olacak” dedi.

Kaynak: Ekmek ve Gül

İlgili haberler:

YORUMLAR

WORDPRESS: 0