AnasayfaHaber

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan İranlı mülteciler hakkında sınır dışı kararı

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan İranlı mülteciler hakkında sınır dışı kararı

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çık

Peker’in Kaharman iddialarını reddeden savcılık “intihar” açıklamasını yineledi
Esenyurt ve Sarıgazi’de 1 Mayıs çağrılarına polis saldırısı: 15 kişi gözaltına alındı
Mezopotamya Ajansı, Jinnews ve Kızıl Bayrak’a erişim engeli

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çıktı. Mülteciler İran’a gönderilmeleri halinde işkence ve hapisle karşı karşıya kalacaklarını belirtiyor. Kadın hareketi ve avukatlar ise mültecilerin serbest bırakılmasını istiyor

Denizli’de 5 Nisan Pazartesi günü gözaltına alınan İranlı mülteciler Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani hakkında altı ay idari gözetim ve sınır dışı kararı verildi.

İranlı mülteciler 20 Mart’ta Delikliçınar Meydanı’nda düzenlenen İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

181509

Fotoğraf: Evrensel

“Basın açıklamasına katılıp pankart tuttukları için”

KaosGL‘den Yıldız Tar, gözaltındaki mültecilerin avukatlarıyla görüştü. Denizli Barosu’ndan Av. Yağmur Yalçın, mülteciler hakkında jet hızıyla altı ay idari gözetim ve sınır dışı kararı verildiğini söyledi. Denizli Barosu olarak 6 ay idari gözetim kararının kaldırılması ve sınır dışı kararının iptal edilmesi için dava açacaklarını belirten Av. Yalçın şöyle devam etti:

Dün gözaltı işlemleri yapılmış, basın açıklamasına katıldıkları ve pankart tuttukları için idari gözetim kararı ve sınır dışı kararı verilmiş. Bize verilen bilgilere göre şu anda Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmek üzere yoldalar. Henüz görüşme imkanımız dahi olmadı. Mültecilerle alakalı durumlarda bilgi belge verme konusunda da sıkıntı yaratıyorlardı. Tutanakları bize vermediler, biz sadece inceleme yapabildik. Polis merkezinde geçiştirilmeye çalışıldık. Kötü muameleye dair bilgi de geldi ancak sağlık raporunda böyle bir bilgiye rastlayamadık. Ancak bu, kötü muameleye maruz bırakılmadıkları anlamına gelmez. Görüşemediğimiz için net bilgi veremiyoruz. Denizli Barosu olarak bilgi edinmeye çalışıyoruz.

“İran’da işkenceye maruz kalacağız”

Sınır dışı kararı verilen mültecilerden Esmail Fattahi, geri gönderme merkezinden Evrensel‘e ulaşarak konuştu. Kendilerine emniyette mültecilerin böyle bir eyleme katılmasının yasak olduğunun söylendiğini belirten Fattahi, “Eylem aslında yasak değil ama biz mültecilere yasak. Aslında Anayasa’da böyle ayrım yok” diye konuştu. Eylemde ellerinde olan pankartların İran rejimiyle ilgili pankartlar olduğunu belirten Fattahi “Bence bu çok büyük bir etken olmuş. Çünkü elimizde sadece İran rejimini eleştiren pankartlar vardı” dedi.

İşkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirten Fattahi, Aydın Geri Gönderme Merkezine götürüldüklerini, orada da koşulların çok kötü olduğunu söyledi.

Geri gönderme belgelerinin verildiğini ve birkaç gün sonra sınır dışı işleminin yürütmeye konacağını belirten Fattahi, sınır dışı edilirlerse kendilerini çok kötü bir gelecek beklediğini belirtti ve “İran’da işkenceye maruz kalacağız, hapse mahkum edileceğiz ve can güvenliğimiz olmayacak” dedi. Fattahi, buna karşı tek yolun Türkiye’nin sınır dışı kararını geri alması olduğunu belirtti ve bu konuda Türkiye kamuoyundan da destek istedi.

Esmail Fattahi, son olarak, “Şimdi yaşadıklarımızdan ve ilerde başımıza bir şey gelirse Türkiye devleti ve Birleşmiş Milletler sorumludur. Tüm insanlardan, özgürlükçü insanlardan, Türkiye ve uluslararası kamuoyundan bizim arkamızda durmalarını istiyoruz” dedi.

“İran’a sınır dışı edilirse hayatı tehlikeye girer”

Mültecilerden Zeinab Sahafi de çektiği videoyu Masih Alinejad’ın paylaşmasıyla sesini duyurdu.

Mültecilerin serbest bırakılması için 6 Nisan salı günü saat 18.00’de Candoğan Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi hepimizin” diyerek, mültecilerin serbest bırakılmasını istedi.

182685

Fotoğraf: Evrensel

Ne olmuştu?

20 Mart’ta Denizli’deki Delikliçınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi için yapılan basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan akşamı gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan mültecilere emniyette eyleme katılıp katılmadıkları sorulurken, eylemin yasal olmadığı iddia edilmişti.

Mülteciler Pamukkale ilçesindeki Denizli Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde gözaltında uzun süre tutulmuş ve sorguları yapılmıştı.

20 Mart’taki İstanbul Sözleşmesi için yapılan eylemde İranlı mülteciler adına söz alan Esmaeil Fattahi “İran’daki İslam rejimine karşı mücadele veren kadınlar, bugün Denizli’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı da mücadelelerini devam ettiriyor. Kadın mücadelesi enternasyonel bir mücadeledir ve coğrafi sınırlara bağlı değildir” demişti.

İlgili Haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0