AnasayfaHaber

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması, Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması, Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması'nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi'nde bir araya gelen kadınla

İstanbul Tabip Odası: “Böyle kapanma olmaz, virüs ‘Kavimler Göçü’ misali İstanbul’dan Anadolu’ya taşındı”
Maden tehdidi altındaki Malatya köylerinde ağaç dikme etkinlikleri: “Ormanıma, doğama dokunma!”
Enerji işçilerinin sefalet zammına isyanı büyüyor: AYEDAŞ işçileri EnerjiSA’nın kapısına dayandı

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması’nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” dedi. Eylemin ardından Emekciler.net ‘a konuşan Avukat Meriç Eyüboğlu, 27 Mart günü Kadıköy’de düzenlenen eylemde polis saldırısından etkilenenleri ve saldırıya şahit olanların kendilerine ulaşmalarını söyledi

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması, Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması’nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” dedi.

20210401 121346

Avukatlar adliyeden alkış ve sloganlarla çıktı.

“O koltukları boşuna işgal etmeyecek, sözleşmeyi uygulayacaksınız!”

Yürüyüşün ardından kadın avukatlar meydana ulaştı. Burada Avukat Fulya Dağlı açıklamalarda bulundu. Dağlı, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olan devlet yıllar boyunca uygulamayıp şimdi de ‘biz buradan çekiliyoruz ama zaten daha iyisini yapacağız’ diyerek yükümlülüklerinden kaçmaya, kadınlara, çocuklara, LGBTİ+’lara yönelik sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

20210401 121714

Avukat Dağlı, konuşmasını “O koltukları boşuna işgal etmeyeceksiniz. Sözleşmeyi uygulayacaksınız” sözleriyle sonlandırdı.

“Fesih için harcadığınız çabayı, kadınları korumak için harcasaydınız…”

Basın açıklamasını Avukat Ekin Baltaş okudu. Baltaş şunları söyledi:

İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye harcanan çaba, uygulamak için harcansaydı hayatta olabilirlerdi. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olduğu halde uygulamayanlar, şiddeti önlemeyenler, cezasız bırakanlar, eşitliği sağlamayanlar bu cinayetlerin suç ortağıdır. Açıkça söylüyoruz: Ya görevinizi yapın ya da istifa edin, çünkü bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!

20210401 121907

Açıklamanın ardından kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

Avukatlardan çağrı

Ardından Avukat Meriç Eyüboğlu Emekciler.net ’a konuştu. 27 Mart Cumartesi günü yapılan Kadıköy’deki “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” eyleminde polisin saldırısından etkilenen kadınların ve saldırıya şahit olanların kendilerine ulaşmalarını söyledi.

Feminist avukatlara şu adreslerden ulaşabilirsiniz:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0