AnasayfaHaber

İsrail saldırganlığı karşılıksız kalmadı: Filistin direnişi Demir Kubbe’yi deldi

İsrail saldırganlığı karşılıksız kalmadı: Filistin direnişi Demir Kubbe’yi deldi

Doğu Kudüs'teki İsrail saldırganlığına Filistin direniş örgütleri roketlerle karşılık verdi. M

Atılım Tekstil sendikalı bir işçiyi işbaşı yaptırmadı, diğer işçileri istifaya zorladı
Koronavirüs risk haritası güncellendi: “Ramazanda lokantalar paket servis çalışacak, kırmızı kategorideki illerde hafta sonu yasakları geri gelecek”
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 80. gününde

Doğu Kudüs’teki İsrail saldırganlığına Filistin direniş örgütleri roketlerle karşılık verdi. Milyarlarca dolar harcanan İsrail hava savunma sistemi olan Demir Kubbe delindi

İsrail saldırganlığı karşılıksız kalmadı: Filistin direnişi Demir Kubbe’yi deldi

Doğu Kudüs’teki İsrail saldırılarına Filistin direniş örgütlerinin karşılık vermesi çatışmayı şiddetlendirdi.

Arabuluculuk başarısız

Gazze’ye İsrail tarafından füzeler yağarken İsrail’in talebiyle Mısır, Katar ve BM “gerilimi düşürmek için” Gazze’yle temas kurdu. Bu girişimin hemen ardından Hamas’tan İsrail polisine geri çekilme ve gözaltına alınan Filistinlileri bırakmaları için 2 saat mühlet verildiği açıklandı. İsrail kanadı ise bu ültimatoma riayet etmedi. Mısır heyeti ise bugün arabuluculuk girişiminin başarısız olduğunu açıkladı.

Karşılıklı roketli saldırılar

İsrail’in saldırıları sonrasında Gazze’deki gruplardan da Aşkelon, Tel Aviv ve diğer bölgelere roketli saldırılar gerçekleşti. Filistinliler bu harekatı “Kudüs Kılıcı” olarak adlandırırken İsrail’in karşı hamlesi ise “Duvarların koruyucusu” olarak adlandırıldı. Dünden beri Gazze’den 1000’in üzerinde roket atıldığı belirtiliyor.

Gazze’den gelen roketli saldırılara karşı İsrail devleti de Hamas’ı vurduğunu iddia etti. Ancak sivillerin olduğu alanlara İsrail roketlerinin atıldığına dair çok sayıda görüntü mevcut.

Demir Kubbe delindi, Tel Aviv vuruldu

İsrail’in hava savunma sistemi olan Demir Kubbe, roket atışlarının çoğunu karşılamasına rağmen yoğun saldırı sonrası Gazze’den direniş örgütlerinin fırlattığı roketler Tel Aviv’i vurdu. Milyarlarca dolar harcanan Demir Kubbe, Gazze’den gelen roketli saldırıları kesmekte başarısız olurken İsrail’de sirenler çalınarak halka sığınaklara girme çağrısı yapıldı.

Ben Gurion Havaalanı’ndaki uçuşlar da iptal edildi.

 

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0