AnasayfaHaber

İşçileri sefalet ücretine mahkum eden EnerjiSa, prestijinin derdinde: “Özel mülktür, basın almıyoruz”

Toplu sözleşme sürecinde işveren ve sarı sendika işbirliğiyle sefalet ücretine mahkum edilen B

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden İzmir Karşıyaka’da yürüyüş: “Feminist özsavunma yaşatır”
Mülkiye Dayanışması: “Bu kez cübbeleri çiğnetmeyeceğiz”
HDP: “Doğru yol operasyon değil, barışçıl ve demokratik zemindeki diyalogdur”

Toplu sözleşme sürecinde işveren ve sarı sendika işbirliğiyle sefalet ücretine mahkum edilen Başkent EnerjiSa işçilerinin eylemini takip etmek isteyen muhabirimiz, şirket yetkilileri ve Ankara polisi tarafından engellenmeye çalışıldı. İşçilerin muhabirimize desteği sonucu eylem, toplanma merkezinin girişinde yapıldı ve muhabirimiz, açıklamayı kayda aldı

İşçileri sefalet ücretine mahkum eden EnerjiSa, prestijinin derdinde: “Özel mülktür, basın almıyoruz”

Toplu sözleşme sürecinde işveren EnerjiSa ve sarı sendika TES-İŞ’in işbirliğiyle sefalet ücretine mahkum edilen Başkent EnerjiSa işçileri, üç gündür eylemde. Bugünkü eylem için Ankara’nın çeşitli bölgelerinden işçiler Tok Sokak’ta bulunan toplanma merkezinde buluştu. İşçilerin direnişini haberleştirmek için eylem yerine giden muhabirimize EnerjiSa yetkilileri engel oldu.

“Şirketin talimatı var, basın almıyoruz”

Muhabirimizin gazeteci olduğunu ve işçilerin eylemini takip etmek için orada bulunduğunu, sabahki eylemde içeri girerken sıkıntı yaşamadığını belirtmesine rağmen EnerjiSa yetkilileri, oranın özel mülk olduğunu ve basın almayacaklarını söyledi. Şirket yönetiminin talimatı olduğunu belirten yetkili, yalnızca EnerjiSa personelini alacaklarını ekledi.

İşçilerden basına destek: “Gazeteci almıyorsanız biz gazetecinin ayağına gideriz”

Muhabirimizin işçilere, içeri alınmadığını iletmesinin ardından işçiler, toplanarak kapıya geldiler. “Gazeteci almıyorsanız biz gazetecinin ayağına gideriz” diyerek kapının önüne çıkan işçiler, açıklamalarını kapının önünde yapacaklarını söylediler. Ankara polisi, muhabirimizin haber takibine engel olmaya çalıştıysa da işçilerin desteğiyle bu girişim boşa düşürüldü ve muhabirimiz, işçilerin açıklamasını toplanma merkezinin kapısında kayda aldı.

EnerjiSa yetkililerine “uygun” basın kartı bulunamadı

EnerjiSa yetkilileri, giriş anında “Basın almıyoruz” demelerine rağmen sonrasında “Cumhurbaşkanlığı onaylı mavi basın kartı olan muhabir varsa içeri alalım” dedi. Eylem alanına sonradan gelen Anayurt Gazetesi muhabiri Demet Aran, EnerjiSa yetkililerine “uygun gördükleri” basın kartını göstermesine rağmen içeri alınmadı.

“Şirketin prestijinin derdine düşmüşsünüz”

Açıklama sonrasında kapı önünde bekleyen işçiler, EnerjiSa yetkililerinin çelişkili tavrına “Şirketin prestijinin derdine düşmüşsünüz” diyerek tepki gösterdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0