AnasayfaHaber

İşçiler izin belgesi çıkarmak için işverene e-devlet şifresi vermek zorunda değil

İşçiler izin belgesi çıkarmak için işverene e-devlet şifresi vermek zorunda değil

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre işçilerin kendileri, e-devlet üzerinden başv

Toplumsal Hukuk’tan 1 Mayıs açıklaması: “Salgın yönetimi değil; salgını fırsata çevirme yöntemi”
Kemal Kılıçdaroğlu: “Bir dilim ekmeğe savaş açtılar, Erdoğan’ın sosyal program açıklamasını bekliyoruz”
Cengiz katletmeye doymuyor: İkizdere direnirken yeni taş ocağı projesi için izin çıktı

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre işçilerin kendileri, e-devlet üzerinden başvuru yaparak kendilerine izin belgesi çıkarabilirken işverenler izin belgesi çıkarmak bahanesiyle işçilerden e-devlet şifresi toplayarak üye oldukları sendikayı öğrenip sendikadan istifaya zorlayabiliyor

İşçiler izin belgesi çıkarmak için işverene e-devlet şifresi vermek zorunda değil

İçişleri Bakanlığı, 30 Nisan’da başlayan kapatma sürecinde muaf tutulan işlerde çalışanlar için Çalışma İzin Görev Belgeleri hakkında bir genelge yayınlamıştı. E-devlet’te E-başvuru kısmından yapılan başvurular sonucunda işçiler kendileri için geçerli olan izin belgelerini alabilirler. Bu izin belgesinin çıkarmak adına işverene bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir. Genelgenin tamamına buradan ulaşılabilir.

İşverenler izin belgesi bahanesiyle sendikal haklara saldırmanın yolunu arıyor

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Bursa Kestel’de Atılım Desen fabrikasında çalışan 460 işçi, düşük ücret ve baskılar nedeniyle TÜRK İŞ’e bağlı TEKSİF sendikasında örgütlendikten hemen sonra sendika yetki başvurusunda bulundu. İşveren işçilerden kapanma sürecinde izin belgelerinin toplu şekilde çıkartılması bahanesiyle e-devlet şifrelerini toplayarak işçilerin hangi sendikaya üye olduklarını tespit etmiş ve işçilere sendikadan istifa etmesi yönünde baskı kurmuştur. TEKSİF Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker, bu yasadışı uygulamalar hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0