Anasayfaİşçi Haberleri

Metal işçileri: TL ile ücret alıp dolarla yoksullaşıyoruz

Halil İMREKHatayTürk lirasının dolar ve avro karşısında yüzde 9’un üzerinde değer kaybetmesi işçileri tedirgin etti. MMK Metalurji ve İSDEMİR işçile

Ekmekçioğulları işçilerinin haklılığı tescillendi: ‘Kod-29’la işten çıkarma hukuksuzdur’
EMEP’ten açıklama : Atakaş Çelik fabrikasında önlem için daha kaç işçinin ölmesi gerekiyor?
İşçi hakları yoksa ‘askıya alın’

Halil İMREK
Hatay

Türk lirasının dolar ve avro karşısında yüzde 9’un üzerinde değer kaybetmesi işçileri tedirgin etti. MMK Metalurji ve İSDEMİR işçileri, “Hayat daha da pahalanacak, ücretlerimiz daha çok eriyecek” dedi.

TL’nin dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olduğunu ifade eden MMK Metalurji işçisi, “Dolar 8.5 avro 10 TL oldu. Bizim para yüzde 9 değer kaybetti. Bu ne demek, bizim cebimizden yüzde 9 para çıktı demek. Ev ekonomimiz de yüzde 9-10 küçüldü demek. Yani dün bir kilo aldığımız peyniri şimdi yarım kilo, dün iki litre aldığımız sıvı yağı bir litre alacağız demek. Üstelik daha pahalıya” dedi.

HER ŞEY DOLARA BAĞLI OLARAK ARTIYOR

Her şeyin dolara bağlı olduğunu söyleyen başka bir işçi de Türk lirasının değer kaybetmesiyle ücretlerinin de eridiğini hatırlatıyor. Dolar ve avrodaki kur dalgalanmalarının doğrudan yediklerine, içtiklerine yansıdığını belirten işçi şöyle konuşuyor: “Çünkü ülkede her şey ithal olmuş, dolara bağlanmış. Onun için dolar yükselince temel tüketim maddelerinin de fiyatı yükseliyor. Bizim ise cebimizdeki para küçülüyor. Patronlar dolar bazlı alıp dolar bazlı sattığı için kârları oluyor. Biz ise TL ile maaş aldığımız için zarar görüyoruz.”

EKONOMİK GİDİŞATI KİMSE BEĞENMİYOR

Başka bir işçi ise ekonomik alandaki gidişatı kimsenin beğenmediğini söylüyor. Gece doların Asya piyasalarında 8.5 lira ile açması üzerine sabah işe giderken cep telefonlarına sarıldıklarını, doların kaç lira ile güne başlayacağına baktıklarını ifade ediyor. Gün boyu da işçilerin çay ve yemek molasında doların yükselişini konuştuklarını ve cep telefonlarından haberleri izlediklerini anlatıyor.

İşçilerin çoğunluğunun doların fırlaması üzerinden AKP hükümetine tepkili olduğunu söyleyen işçi, “Çünkü herkes bunun çok ciddi geçim sıkıntısına yol açacağını ve hayat pahalılığı yaratacağının farkında. Doların yükselmesiyle yeni zamların, vergilerin geleceğini, maaşların kuşa döneceğini düşünüyor. Her gün daha fazla çalışarak fazla mesai parasıyla eksiği tamamlamaya çalışacağız. Bu da bizi ailemizden, sosyal hayattan koparacak” diyor.

‘AKP ÜLKEYİ YIKIMA GÖTÜRÜYOR’

İSDEMİR’den bir işçi ise AKP hükümetinin ülkeyi yıkıma götürdüğünü, hayat pahalılığı karşısında aldıkları ücretin hemen hemen her şeye yapılan zamlar karşısında pula döndüğünü belirtiyor. “Koca ülkenin aklı bir kişiye kiraya verilmiş” diyen işçi şöyle devam etti: “Bir hafta önce pazara harcadığımız para ile 1 hafta sonraki para aynı değil. Üstelik aldığımız malzeme aynı. İğneden ipliğe yüksek zamlar, KDV’den ÖTV’ye doğrudan ve dolaylı vergilerin arttırılması, en son doların fırlaması. Doların artması ile biz kaybederken birileri kazanıyor. Ekonomi büyürken gelir eşit dağılmıyor. Yani ülkede eşitsizlik büyüyor, işçi emekçi yoksullaşıyor, dolar zenginleri artıyor.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0