Anasayfaİşçi Haberleri

Almanya’da metal işçileri uyarı grevlerini sürdürdü, insan zinciri oluşturdu

Almanya’da metal işçileri uyarı grevlerini sürdürdü, insan zinciri oluşturdu

Ali ÇARMANStuttgartIG Metal Sendikası TİS görüşmelerini sürdürürken, bir taraftan fabrikalarda uyarı grevleri aralıksız devam ediyor. Metal işçileri

Metal işçileri: TL ile ücret alıp dolarla yoksullaşıyoruz
Dünyada işçi haklarında en kötü ülke listesinde Türkiye de yer aldı
Tunceli Belediyesinde çalışanlara yüzde 20 zam yapıldı, regl izni tanındı

Ali ÇARMAN
Stuttgart

IG Metal Sendikası TİS görüşmelerini sürdürürken, bir taraftan fabrikalarda uyarı grevleri aralıksız devam ediyor. Metal işçilerinin yoğun olduğu şehirlerden Stuttgart’ta halk bu süreçte değişik ve sempati toplayan eylemlere tanık oluyor.

Bugün sabah saaatlerinden itibaren, Mahle, Bosch ve Porsche işçileri iş bırakarak fabrikaları önündeki alanlarda toplandı. Bir hafta öncesinde tüm iş bölümlerinde bildiriler dağıtılarak işçiler uyarı grevine hazırlandı.

MAHLE İŞTEN ATMALARA DİRENİYOR

Otomobil sanayinin en önemli yan kolu olan Mahle fabrikasında en az 2 bin işçinin çıkarılacağı ve birçok bölümün ya kapanacağı ya da başka ülkelere taşınacağı açıklamasından bu yana uzun bir zamandır fabrika adeta çalkalanıyor. Mahle işçileri defalarca eylem yaptı ve sonuç getirmeyen görüşmeler devam ediyor. Bunun için Mahle’nin her uyarı grevi coşku ve kararlılık içinde geçiyor. Merkez bina önünde toplanan işçiler pandemi koşullarını dikkate alarak Bosch fabrikasına doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca irili ufaklı fabrikalar; Nokia, SEG, Siemens, Coperion işçileri de eyleme katılarak çoğaldılar.

Coperion’daki işçi temsilcisi, “Korkutma ve güzel yalanlar ile bir yere varılmaz. Bizler geleceğimiz için gerçek gücümüzü gösteriyoruz ve kararlıyız” diye seslendi.

BOSCH FABRİKASININ GENÇ İŞÇİLERİ

Bosch’un 1 No’lu kapısında toplanan yüzlerce işçi Porsche’ye doğru bayrak, pankart, dövizleriyle zincir oluşturdu. Uyarı grevine katılan işçilerin yüzü ise gülüyordu. 

IG Metal Sendikasının tutmuş olduğu propaganda kamyonetinin ardında sıra sıra dizilen çırak ve gençler de durmak bilmeden yürüyüşe devam etti. Gençler, hazırladıkları şablon ile yerlere iyi bir gelecek için taleplerini güzergah boyunca değişik renlerle çizdi.

PORSCHE MÜZESİ ÖNÜ

Porsche fabrikası pandemi koşullarında dahi olağan üstü kar elde ettiği için işçilere 7400 euro kar payı dağıtmıştı. Diğer fabrikalardaki işçiler Porsche işçilerini merak ediyordu. Eylem saatinde Porsche işçileri de toplu halde müze önündeki bilgilendirme çadırına geldi. 

Gerek bu eylem gerekse de önceki eylemlerde işçilerin iyi bir toplu sözleşme konusunda kararlı olduklarını ortaya koydu. IG Metal sendikasının amacı da buydu zaten. TİS masasında otururken elinin güçlü olduğunu bir kez daha herkes tarafından görülmesini sağlamaktı.

Şimdi gözler giderek sonuca doğru yakınlaşmakta olan toplu pazarlık görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağına odaklanmış durumda.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0