AnasayfaHaber

İlker-Dikmen Halk Dayanışması: “Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz”

İlker-Dikmen Halk Dayanışması: “Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz”

İlker-Dikmen Halk Dayanışması dün (2 Nisan) Dikmen Caddesi üzerinde "Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz" diyerek basın açıkla

Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu yayımlayan gazeteciye soruşturma
KADAV kadına yönelik şiddet raporu yayımladı: Pandemiden en çok kadınlar etkileniyor
Fikriye Özbek’in davasında karar çıktı: Özbek’e 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi

İlker-Dikmen Halk Dayanışması dün (2 Nisan) Dikmen Caddesi üzerinde “Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Mahallede açtıkları standlar ile imza kampanyasını sürdüren İlker-Dikmen Halk Dayanışması üyeleri ayrıca change.org’da da e-imza kampanyası başlattı

İlker-Dikmen Halk Dayanışması dün (2 Nisan) Dikmen Caddesi üzerinde “Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Mahallede açtıkları standlar ile imza kampanyasını sürdüren İlker-Dikmen Halk Dayanışması üyeleri ayrıca change.org’da da e-imza kampanyası başlattı.

Dayanışma üyeleri Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden de İlker, Mürsel Uluç, Metin Akkuş, Osman Temiz, Naci Çakır, Aydınlar, Sokullu Mehmet Paşa ve Harbiye Mahallelerinden şehir hastanesien ulaşacak bir hat oluşturmasını talep etti.

“Şehir hastanesine ulaşım istiyoruz!”

“Şehir hastanesine ulaşım istiyoruz!” başlıklı basın açıklamasında “Covıd-19 salgınının yaşamlarımıza bulaşmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. Bu zamanı yoksulluk, hayat pahallığı, eşitsizlik ve temel insani ihtiyaçlara ulaşmakta zorluk çekerek geçirdik. Salgının korkusu ve kaygısı yanı sıra salgınla mücadele için değil, sermayenin çıkarını korumak için sözde “tedbirlerle” yaşamlarımız daha da zorlaştı. Bugüne kadar alınan “tedbirler” salgının yayılmasını engelleyen gerçek tedbirler değildi.  Bunu nereden mi anlıyoruz?  Kapatmalardan işçilerin muaf tutarak salgın karşısında savunmasız bırakılmasından, Doğalgaza 4 ay içerisinde üst üste zam yapılmasından, erkek şiddeti karşısında koruyucu yasaların, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasından, halkın nasıl yaşadığını ne zorluklarla geçindiğini bilmeyenlerin temel bir hakkı kar mantığına göre arttırmasından anlıyoruz” ifadeleri yer aldı.

WhatsApp Image 2021 04 03 at 13.00.33 1

COVID-19  salgınında hayatta kalmak için çabalıyoruz

Kısacası COVID-19  salgınında hayatta kalmak için çabalıyoruz. Öyle bir çabalama ki bu salgın döneminde hastaneye ulaşabilmek için en az 2 vasıta değiştirmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’nin en büyük hastanesi diye ilan edilen bir çok “en”lere sahip Şehir Hastanesi’ne mahallemizden doğrudan ulaşım yok. İlker mahallesinde yaşayan bir kişi için otobüsle şehir hastanesine ulaşmak tam 1 saat 17 dakika! Ve bir hastaneye bir sefer için verdiğimiz ulaşım ücreti  en az 20 TL! Akaryakıt zamları, doğalgaz zamları, elektrik zamları, su zamları, yeni vergiler, gıda fiyatlarındaki artış üstüne bir de hastaneye ulaşamamak… En temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geliyoruz. Bu bir halk sağlığı sorunudur. Pandeminin yükünü halkın sırtına yükleyen iktidar sahipleri, salgın döneminde kentinde yaşayanların ihtiyaçlarını karşılayamayan tüm kurumlar, bu sorunun sorumlusudur.

Sorumlulardan hesap sormak ve biz “BURADAYIZ” demek için bundan 1 ay önce İlker-Dikmen civarında yaşayan mahalle sakinleri olarak yan yana gelip sorunlarımızı konuştuk. Bizlerin sırtına yükler yükleyenlere inat kendi sorunlarımıza çözüm bulmak, yaşamlarımıza sahip çıkmak için harekete geçtik ve İlker-Dikmen Halk Dayanışmasını kurduk. Salgın döneminde hastaneye ulaşamamak en büyük sorunlarımızdan bir tanesi. 1 ay boyunca ev ev, kapı kapı dolaşarak “Şehir Hastanesi’ne ulaşım istiyoruz” kampanyamıza başladık. İmzalarımızı topluyoruz, Şehir hastanesine doğrudan ulaşım istiyoruz.

WhatsApp Image 2021 04 03 at 13.00.33

Yaşamak için, sağlıklı ve insanca yaşamak için şartlarımız var!

Salgın koşullarında sağlığa erişebilmek, sağlıklı bir ulaşım istiyoruz! Şehir Hastanesi’ne İlker, Mürsel Uluç, Metin Akkuş, Osman Temiz, Naci Çakır, Aydınlar, Sokullu Mehmet Paşa ve Harbiye Mahallelerinden doğrudan ulaşım istiyoruz! Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bu yerleşim yerlerinden Şehir Hastanesi’ne ulaşımı tek vasıtaya indirecek bir hat talep ediyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlara sorumluluklarını hatırlatıyoruz.

Bugün buradan ilan ediyoruz:  İlker-Dikmen Halk Dayanışması olarak yaşadığımız mahallemizde sorunlarımıza çözüm bulmaya, yaşamlarımıza, emeğimize ve birbirimize sahip çıkmaya kararlıyız. Tüm İlker-Dikmen sakinlerini yaşamak ve şartlarımızı daha kuvvetli söyleyebilmek için hep birlikte olmaya, taleplerimizi büyütmeye çağrıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki: Halk Dayanışması Yaşatır!

WhatsApp Image 2021 04 03 at 13.00.34 1

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0