AnasayfaHaber

İktidar “darbe hevesi” diye hedef gösterdi, Başsavcılık 103 emekli amiral hakkında soruşturma başlattı

Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ve TSK'deki dini örgütlenmelerle bağlantılı kadrolara ilişkin ortak açıklamaları ned

DİSK’in 1 Mayıs bildirisinde 10 acil talep: Salgınla mücadelede şirketlerin çıkarları değil, halk sağlığı esas alınsın
Lezbiyen Görünürlük Günü’nden 1 Mayıs’a: İş hayatında lezbiyenler
Polis tutuklu arkadaşları için Kadıköy’de buluşan üniversitelilere saldırdı

Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması ve TSK’deki dini örgütlenmelerle bağlantılı kadrolara ilişkin ortak açıklamaları nedeniyle iktidar çevrelerinin darbecilikle suçladığı 103 emekli amiral hakkında soruşturma başlatıldı

103 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması ve TSK içinde dini örgütlenmelerle bağlantılı kadroların etkinliği ile ilgili ortak açıklaması, iktidar tarafından “darbe hevesi” olarak nitelendi.

EMEKLİ AMİRALLERDEN BİLDİRİ

Kısa süre içinde de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır.

“Açıklama yapma özgürlüğüne sahibiz”

Soruşturma konusu bildiride imzası bulunan Emekli Amiral Cem Gürdeniz bildirinin “darbe bildirisi” olarak yorumlanmasına tepki göstererek karşısında Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Son dönemde çıkan Montrö tartışmaları ve medyada tasvip edilmeyen fotoğrafları ortaya çıkan Deniz Kuvvetleri mensubu beni üzmüştür. Bir emekli amiral olarak, amirallerimizin ortak gündeme getirdiği böyle bir metni açıklamanın ve bu metne benim de imza koymamın sakınca olmadığını değerlendirdim. Bu en azından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

Yıllarca Türkiye’nin menfaatleri için hareket edip, Mavi Vatan’a sahip çıktık. Dolayısıyla yapılan açıklama, Türkiye’nin menfaatleri ve Mavi Vatan’ı korumak içindir. Açıklama yapma özgürlüğüne sahibiz ve buradan bir mağduriyet oluşturulmamalı. Yapılan bir açıklamadır bunu bir ‘Darbe çağrısı’ olarak yorumlamak son derece yanlıştır. Kaldı ki biz FETÖ’nün kumpaslarında hapis yatmış kişileriz. Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır.

Adalet Bakanı: “Darbe heveslileri”; Bahçeli: “Rütbeleri sökülmeli”

İktidar çevreleri emekli amirallerin açıklaması karşısında darbe çağrısı suçlaması getirirken, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sert ifadelerle emekli amiralleri hedef aldı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0