AnasayfaHaber

İkizköylüler doğa katliamına karşı ormanda nöbette

İkizköylüler doğa katliamına karşı ormanda nöbette

İkizköy'de halk yaşam alanları için 24 saatlik kesintisiz nöbette. Ormanda yapılan ağaç katlia

#YaKanalYaİstanbul Koordinasyonu: “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz”
Bağcılar Devlet Hastanesi, bir bebeği 4 aydır rehin tutuyor: “30 bin lira masrafı var, ödenirse durum çözülür”
Bingöl’de yaşanan uzman çavuş şiddetine 22 kadın vekilden önerge

İkizköy’de halk yaşam alanları için 24 saatlik kesintisiz nöbette. Ormanda yapılan ağaç katliamı yaşam savunucularının direnişi sonucu durdurulurken bayramdan sonra bölgeye bilirkişi heyeti gönderilecek

İkizköylüler doğa katliamına karşı ormanda nöbette

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesi sınırları içindeki Akbelen Ormanı’nda yapılmak istenen doğa katliamına karşı İkizköylülerin mücadelesi sürüyor. Yeniköy Kemerköy termik santrallerine yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen ormanda köylüler iki gündür 24 saat kesintisiz nöbet tutuyor.

Tarım ve Orman Bakanının YK Enerji AŞ’ye orman alanında kömür madeni işletme izni vermesiyle birlikte bölgede yaşayan köylüler yaşam alanlarına maden sahası kurularak yok edilmesine karşı direnişe geçti.

akbelen ormani

Köylüler aylardır süren direnişle seslerini duyurmaya çalışırken geçtiğimiz Cumartesi günü (17 Temmuz), yetkililer kesim için ormana geldi. Sabahın erken saatleri fırsat bilinerek gelinen ormanda köylülerin orada olmamasından kaynaklı 740 dönümlük doğal ve yaşlı kızılçam ağaçları olan Akbelen Ormanı’nda, 30’a yakın ağaç kömür madeni için hukuksuzca kesildi.

Dava sürüyor

Madene karşı bölge halkının açtığı davanın devam etmesine rağmen bölgede katliam yapan Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, yurttaşların alana gelmesiyle engellendi.

Yaşanılanları izleyen bölge halkı “bunlara güven olmaz” diyerek iki gündür 24 saatlik kesintisiz direnişe ve nöbete başladı.

ikizkoy akbelen ormani

Destek

Yaşam savunucularının bölgede başlattığı direnişe birçok çevre örgütü, sanatçı ve milletvekili de hem yerinde hem de sosyal medyadan destek veriyor.

Bilirkişi inceleyecek

Öte yandan, Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin açtığı dava sonucunda Akbelen Ormanı’nda kesilen ağaçların olduğu bölgede 30 Temmuz’da bilirkişi incelemesi yapılacak. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara göre bilirkişiler maden için ağaçların kesilmesinin mi, yoksa ağaçların korunmasının mı kamu için daha yararlı olduğunu inceleyecek.

Ne olmuştu?

Akbelen Ormanı yaklaşık iki yıldır Orman Genel Müdürlüğü tarafından kesilmek isteniyor. 2019 yılındaki ilk girişimde idare tarafından alanın endüstriyel plantasyon olduğu söylenmiş; ancak İkizköylülerin ısrarlı eylemleri sonucu, orman kesim programından çıkarılmıştı. Bu yıl başlatılan kesim çalışmalarının dayanağı olarak ise Kasım 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı tarafından bizzat imzalanmış ve 740 dönümlük ormanlık alanda YK Enerji’ye kömür madeni işletme izni veren bir karar olduğu ortaya çıkmıştı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0