AnasayfaHaberManşet

İkizdereliler sordu: “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız”

İkizdereliler sordu: “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız”

İşkencedere Vadisi'nde Cengiz İnşaat'ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını savunan köy

Elçi davasında kayıp görüntüler araştırılacak
Beylikdüzü’nde yeşil alanın ranta açılmasına karşı eylem: “Rantçı değil, halkçı belediyecilik istiyoruz!”
Thodex vurguncusu ile fotoğrafı çıkan Süleyman Soylu: “Tanımıyorum”

İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını savunan köylülerin mücadelesi devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü’nün de katıldığı “bilgilendirme” toplantısına giden köy halkı müdürün “yolu açmak için ‘ağaçcıkları’ kesiyoruz” sözü üzerine “100, 200 yıllık ağaçları kesiyorsunuz yalan söylüyorsunuz” dedi. AYGM müdürünün sözlerine itiraz eden köylüler toplantı salonunu alkışlar eşliğinde terk etti

İkizdereliler sordu: “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız”

İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını savunan köylülerin mücadelesi devam ediyor. Sokağa çıkma yasağına rağmen doğasını savunmak için sabahın erken saatlerinde vadiye girmek isteyenlerin önü jandarma tarafından yeniden kesildi. Köylüler vadiye giden tüm yollar kapandığı için alana ulaşamadı.

Doğası için direnen köy halkına destek olmak için alana giden CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, halka dertleşip yanlarında olduklarını haklı mücadelelerine destek verdiklerini söyledi.

Saat 12.30’da İkizdere’de Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Yalçın Eyigün, bölge orman müdürü, ilçe kaymakamı ve ilçe belediye başkanın katılacağı bir bilgilendirme toplantısı olacağı halkın kulağına geldi ve yöre halkı toplantıya katılma kararı aldı.

Aradıkları taş

Toplantıda AYGM müdürü Yalçın Eyigün, başka alternatiflerin olmadığı, buradaki taşın aradıkları taş olduğunu, belirlenen alan dışında çalışma olmayacağını, ormana zarar verilmeyeceğini söyledi.

Müdürün söylediklerine ikna olmayan köylüler, bu toplantının halkı kandırmak ve halkı dizginlemek olduğunu, kafalarının üzerinde ve yaşam alanlarının ortasında her gün dinamit patlayacağını söyledi.

“Ağaççıklar”

Ağaçların hunharca ve acımasızca kesildiğini söyleyen halka, Yalçın Eyigün; “yolu açmak için ‘ağaçcıkları’ kesiyoruz” deyince , halk “100, 200 yıllık ağaçları kesiyorsunuz, yalan söylüyorsunuz” diyerek AYGM müdürünün sözlerine itiraz etti.

Yöre halkının burada direndiğini bildikleri halde aynı bölgede ikinci taş ocağı için ruhsat verilmesine tepki gösteren yurttaşlar “Bakanlığı Cengiz İnşaata mı bağladınız” diyerek tepki gösterdi. Daha sonra bu toplantının halkı kandırmak ve dizginlemek olduğunu dile getiren yöre halkı alkışlar eşliğinde salonu ve toplantıyı terk etti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0