AnasayfaHaber

İkizdere’de halkın Cengiz’e karşı direnişi 6. gününde: Köylüler bir kez daha iş makinelerini durdurdu

İkizdere’de halkın Cengiz’e karşı direnişi 6. gününde: Köylüler bir kez daha iş makinelerini durdurdu

İkizdere'de halkın Cengiz İnşaat'ın taş ocağı projesine direnişi sürüyor. Yaşam alanlarını kor

Sağlık emekçilerinden Çapa’da açıklama: “Hukuksuzluk En Az Radyasyon Kadar Tehlikeli ve Öldürücüdür”
İşçi Filmleri Festivali bu yıl da çevrimiçi düzenlenecek: “Hangi Kadraja Sığar?”
Antalya’da kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizim” dediği için gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi

İkizdere’de halkın Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine direnişi sürüyor. Yaşam alanlarını korumak isteyen köylüler tüm engellemelere rağmen patikalardan vadiye ulaşarak iş makinelerini durdurdu

İkizdere’de halkın Cengiz’e karşı direnişi 6. gününde: Köylüler bir kez daha iş makinelerini durdurdu

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın taş ocağı yapmak istediği İkizdere İşkencedere Vadisi’nde doğaya yönelik saldırı da halkın direnişi de sürüyor. Bölge halkının tepkisine rağmen iş makineleri 6. günde bir kez daha jandarma eşliğinde çalışmaya geldi.

Köylülerin direnişi devam ediyor

Dün (25 Nisan) sabah saatlerinde bölgeye giden bütün giriş çıkışların kapatılmasına rağmen köylüler patika yollardan vadiye ulaşmıştı. Daha sonra jandarma ve polis, doğasını savunmak isteyen köylülere biber gazıyla saldırmış 15 doğa savunucusu gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar serbest bırakılırken bölgede yoğun abluka devam ediyor.

WhatsApp Image 2021 04 26 at 13.05.26

Dün jandarma ve polis eşliğinde köylülerin vadiden çıkarılmasının ardından iş makineleri tekrar çalıştırılmıştı.

İkizdere halkının “Bir şey yapın” çağrısına kulak verenler bugün direnişçileri yalnız bırakmadı. Artvin ve Trabzon’dan Halkevleri üyeleri ve Rize Sol Parti üyeleri İkizdere’ye gitti.

Hafriyatı dere yatağına dökmüşler

Emekciler.net ’a konuşan İkizdere direnişçileri, bu sabah erken saatlerde bütün engellemelere rağmen patikayı dolanarak iş makinelerini bulunduğu alana gittiklerini ve yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir yol çalışmanın yapıldığını, çıkan hafriyatın ise dere yatağına döküldüğünü gördüklerini söyledi.

İkizdereliler, jandarmanın iş makinelerini korumak için çevrelediğini ancak köylülerin yolda toplanması sonucunda bugün de çalışmaların durdurulduğunu aktardı.

WhatsApp Image 2021 04 26 at 13.46.53

Nefesimizi ve ekmeğimizi korumaya geldik

23 Nisan günü de sokağa çıkma yasağını fırsat bilen Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri, jandarma eşliğinde bölgeye gelmiş ancak halkın direnişi sonucu engellenmişti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, kısa süre önce İkizdere ilçesindeki İskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmış, vadiye Cengiz İnşaat tarafından taş ocağı kurulacağını öğrenen köylüler İşkencedere Vadisi girişine çadır kurup nöbete başlamıştı.

Cengiz İnşaat’ın iş makineleri ve jandarma karşısında geri adım atmayan köylüler, “Nefesimizi, ekmeğimizi korumaya geldik” diyerek nöbetlerini sürdürüyorlar.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0