AnasayfaHaber

İki ay önce yasaklanan polietilen ithalatı, sermayenin baskısıyla yeniden serbest

İki ay önce yasaklanan polietilen ithalatı, sermayenin baskısıyla yeniden serbest

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, iki ay önce yasaklanan poliet

1 Mayıs Platformu, Tuzla Gemi Tersanesi önünde 1 Mayıs’a çağrı yaptı: “Herkese güvenceli iş, güvenceli yaşam!”
İzmir’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Bürosu önünde İstanbul Sözleşmesi eylemi yapan kadınlar gözaltına alındı
Boğaziçi direnişçisi Şilan ve Anıl’ın tutuklu olduğu dosyanın iddianamesi çıktı

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, iki ay önce yasaklanan polietilen ithalatının plastik sektörünün baskısı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank üzerinden yürüttüğü lobi faaliyetiyle yeniden serbest hale getirildiğini ifade etti. Bakan ayrıca Avrupa’dan işlenemeyen plastik atıkların işlenebilir malzeme adı altında kaçak yoldan Türkiye’ye ihraç edildiğini belirtti

İki ay önce yasaklanan polietilen ithalatı, sermayenin baskısıyla yeniden serbest

Yaklaşık iki ay önce polietilen ithalatının yasaklanmasının doğru bir karar olduğunu ancak çöp ithalatının tamamen yasaklanmadan ortaya çıkan halk sağlığı sorununun çözülemeyeceğini söyleyen TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, polietilen ithalatının tekrar serbest bırakıldığını açıkladı.

CHP’Lİ MURAT BAKAN: “AVRUPA’NIN ÇÖP SÖMÜRGESİ OLDUK!”

Bakan, yaptığı açıklamada plastik sektörünün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank üzerinde etkili olduğunu ve Varank üzerinden lobi faaliyeti sürdürüldüğünü belirtirken çöp ithalatının tamamen yasaklanması gerektiğini vurguladı. Bakan, sermayenin yaptığı lobi faalyeti sonrasında yasak kararından cayıldığını ifade etti. Bakan’ın ifadeleri şöyle:

“Sermayenin yürüttüğü lobiyle yasak kararından cayıldı”

Plastik sektörünün özellikle Mustafa Varank üzerinden lobi faaliyetlerini sürdürdüğünü biliyorduk. Biz en başından beri aynı şeyi söylüyoruz. Bu konuda görüşümüz de duruşumuz da net. Türkiye’ye çöp ithalatı yasaklanmalı!

İktidar aldığı kararın arkasında duramadı. Bu geri adımı tahmin etmiştik. Zira devletin denetleyemediğini yasaklama yoluna gittiğini söylemiş; bu yasak kararının, geri dönüşüm sektörü açısından birtakım yeni çıkış yollarının aranacağı anlamına geldiğine de dikkat çekmiştik. Bakanlıkların artık çok daha sıkı ve detaylı denetimler yapmak, yasalara uymayan geri dönüşümcülere daha sert yaptırımları uygulamak zorunda olduğunu vurgulamış, aksi takdirde bu yasağın da bir anlamının olmayacağını da ifade etmiştik. Nitekim iki ay içinde sermayenin yürüttüğü lobi sonucunda yasak kararından cayıldı. Sanki yasak kararı uygulanmış gibi apar topar yasak yeniden kaldırıldı. Sunulan çözüm ne? Yok. Henüz bilemiyoruz detaylarını.

“Türkiye’ye çöp kaçaklığı yapılmış!”

Avrupa Çevre Ajansı’nın işlenemeyen plastik atıkları işlenebilir malzeme adı altında yasa dışı bir şekilde Türkiye’ye ihraç ettiği gerekçesiyle bazı firmalar üzerine bir araştırma yürüttüğünü belirten Bakan, “Türkiye’ye çöp kaçakçılığı yapılmış” dedi. Bakan’ın ifadeleri şöyle:

Avrupa Çevre Ajansı, atık olarak nitelenen ve işlenemeyen plastik atıkları işlenebilir malzeme adı altında yasa dışı bir şekilde Türkiye’ye ihraç ettiği gerekçesiyle bazı firmalar üzerine bir araştırma yürütüyor. Türkiye’nin bazı türlerdeki plastik atıkların ithalatını yasaklaması nedeniyle işletmecilerin atıkları yanlış tanımlamaya teşvik edilmiş olabileceği endişesi üzerinde duruluyor. Neden? Çünkü, Türkiye’nin 1 Ocak’tan itibaren karışık atık ithalatını yasaklamasına rağmen; İngiltere’den Türkiye’ye Ocak 2020’de 14 bin 335 ton gelen plastik atık, Ocak 2021’de 18 bin 268 tona çıkmış. Nasıl olmuş dersiniz? İngiltere ihracatçılarının, atıkları 19 12 04 kodlu ‘yasaklanmış atıklar’ değil, 15 01 02 kodlu ‘plastik ambalaj atıkları’ olarak sınıflandırarak kuralları çiğnendiği düşünülüyor. Karışık polimerler ve mekanik olarak işlenmiş plastik atıkların yasaklanması nedeniyle ihracatın bu kadar yüksek olması ‘olağanüstü’ olarak değerlendiriliyor. Bildiğiniz Türkiye’ye çöp kaçakçılığı yapılmış yani! Bu konu çok önemli ve hem Türkiye hükümeti hem sektör tarafından izaha muhtaç.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0