AnasayfaHaber

Hüda Kaya, Alamos Gold’un 1,5 milyon dolarlık “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” harcamasını sordu

Hüda Kaya, Alamos Gold’un 1,5 milyon dolarlık “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” harcamasını sordu

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Kanadalı şirket Alamos Gold'un, 28 Nisan’da yaptığı açıkla

İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma” genelgesi: İşçi sınıfının büyük bölümü yine evde kalmayacak
İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı
Gergerlioğlu’nun milletvekilliği iade edildi

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Kanadalı şirket Alamos Gold’un, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada 2021 ilk çeyrek sürecinde Türkiye’de yaptığı harcamalar kapsamında “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” için 1,5 milyon dolar ödendiği iddialarını üç Bakanlığa sordu

Hüda Kaya, Alamos Gold’un 1,5 milyon dolarlık “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” harcamasını sordu

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Kanadalı şirket Alamos Gold’un, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada 2021 ilk çeyrek sürecinde Türkiye’de yaptığı harcamalar kapsamında “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” için 1,5 milyon dolar ödendiği iddialarını üç Bakanlığa sordu. Şirketin “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri için 1,5 milyon dolar harcadığı iddiası doğru mudur?”

Kanadalı şirket Alamos Gold’un, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada 2021 ilk çeyrek sürecinde Türkiye’de yaptığı harcamalar kapsamında “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” için 1,5 milyon dolar ödendiği açıklanmıştı.

Kaya tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle yöneltilen önergede şu ifadeler yer aldı.

250 milyon dolar yatırım yaptıklarını, Türk hükümetine 20 milyon doların üzerinde katkı sağladıklarını, çeşitli toplumsal ve sosyal girişimler için bugüne kadar 25 milyon dolarlık harcama yaptıkları” beyan edilen ilgili açıklamada, Türkiye’ye karşı meydan okuyucu bir dil kullanmış, Türkiye aleyhine açacakları dava ile Türkiye ekonomisinin olumsuz etkileneceğini de ifade etmişlerdir.

Kaya’nın üç Bakanlığa yönelttiği sorular şöyle:

 1. Bakanlığınız ile firma arasında yapılan bir protokol var mıdır? Eğer var ise bu protokol kapsamında söz konusu firmanın Türkiye hükümetine harcadığını iddia ettiği bu ödemeler hangi kapsamda değerlendirilmiştir?
 2. Şirketin “hükümet ve halkla ilişkiler girişimleri” için 1,5 milyon dolar harcadığı iddiası doğru mudur?
 3. Doğru ise 1,5 milyon dolar olduğu iddia edilen harcama Hükümete ne için ve hangi bakanlıklara ve birimlere ödenmiştir?
 4. Şirketin iddia ettiği bu harcama hangi yetkililere ve ne kadar miktarda yapılmıştır? Hükümet yetkilileri iddia edilen bu para akışının kaydını hangi Bakanlık tarafından tutmuştur?
 5. Şirketin harcadığını iddia ettiği “halkla ilişkiler girişimi”nden kastı nedir?
 6. Bir buçuk yıldır ruhsatı uzatılmamış/uzatılması için çaba sarfeden şirket, hükumete ne gibi bir harcama yapmıştır?
 7. ÇED raporuna aykırı olarak ağaç kesildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise rapora aykırı olarak kesilen ağaç sayısı kaçtır? Aykırı olarak yapılan ağaç kesimleri ile ilgili idari ve/veya cezai işlem gerçekleşmekte midir?
 8. Bakanlığınızca, çalışmalarını hukuki sorumluluğa aykırı yürüttüğü iddia edilen proje sahibi şirket için herhangi yaptırım uygulayacak mısınız?
 9. Yine söz konusu şirketin “toplumsal ve sosyal girişimler için bugüne kadar 25 Milyon Dolarlık yatırım yaptıklarını” ifade ettikleri iddianın kapsamına hangi resmi veya sivil kurumlar, çevreler girmektedir?
  Bu söz konusu kurumlar arasında AKP’nin gençlik, kadın, eğitim amacıyla kurulan vakıf ve dernekleri de var mıdır?
 10. İddia edilen harcamaların yapıldığı sivil veya resmi yetkili ve şahısların kaydı var mıdır?

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0