AnasayfaHaber

HES barajları, Kars’ın Karakurt köyünü sular altında bıraktı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün olduğu bölgede AKP döneminde patlak veren HES bar

Şenyaşar davasında karar çıktı: Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl, Enver Yıldız’a 18 yıl hapis
Mersin’de İstanbul Sözleşmesi için tutulan nöbette 1 Mayıs vurgusu: “Kapitalizmin ana damarı olan patriyarkayı sarsmaya devam ediyoruz”
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: “HDP’nin etrafında birleştik, bizden korkun”

Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün olduğu bölgede AKP döneminde patlak veren HES barajları bir köyü sular altında bıraktı. Çek menşeli bir şirketin yaptığı baraj tüm köyü sular altında bırakırken, köylülerin paralarını alamadıkları, hatta intihar girişimlerinin yaşandığı da gelen iddialar arasında

HES barajları, Kars’ın Karakurt köyünü sular altında bıraktı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün olduğu bölgede AKP döneminde patlak veren HES barajları bir köyü sular altında bıraktı. Çek menşeli bir şirketin yaptığı baraj tüm köyü sular altında bırakırken, köylülerin paralarını alamadıkları, hatta intihar girişimlerinin yaşandığı da gelen iddialar arasında.

AKP Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın köylülere yaptığı ve sosyal medyada paylaşılan bir konuşmada konu üzerinde hassasiyetle durduklarını söylemesine karşın köyde yaşananlar durumun tam aksini gösteriyor.

AKP’li Arslan’ın köylülere yönelik yaptığı açıklamada “İster bakanlık sorumluluğuyla ister sizlerin evlatları olma sorumluluğuyla bu işin takipçisi olacağız. Tek tek hepsini konuştuk, özellikle kamulaştırmayla ilgili bir kısım ödenekler gelmemiş, bunların gereğini yapacağız, insanımızı mağdur etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Köyde hayat durdu

Mağdur edilen köylüler yaşan sel felaketi sonrasında, seslerini duyurabilmek için CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’a ulaştı. Köylüler, seslerinin duyurulmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

CHP’li Karabat, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Maalesef Karakurt Köyü sakinlerine iktidar sözler vermiş; ama görülüyor ki verilen sözler tutulmamış. Vatandaşlarımız AKP tarafından mağdur edilmiş, HES barajı yüzünden evlerinden tarlalarından olmuş. Vatandaşlarımızın hakkını korumak için ne gerekiyorsa yapacağız, konunun takipçisi olacağız.

Karakurt Köyü HES barajı sonrasında tamamen sular altında kalırken birçok ev yaşanamaz hale gelmiş durumda. Pandemi ve kriz getirdiği geçim sıkıntısı yetmezmiş gibi evlerinden de olan köylüler, kendilerine sözü verilen ödeneklerin bir an önce ödenmesini bekliyor.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0