AnasayfaHaber

HDP’li kadın milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin yıldönümünde Taksim’de: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümünde HDP'li kadın milletvekilleri, İstiklal Caddesi'nd

Sinbo ve SML etiket işçileriyle yapılan dayanışma eyleminde darp edilerek gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
Mutsuz oldukça mutsuz eden Rusya’dan bir uyarı daha: “Türk İHA’larının Donbass’ta uçtuğu haberleri bizi mutlu etmiyor”
Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alındı

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümünde HDP’li kadın milletvekilleri, İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş yaptı. Kadın milletvekillerinin ellerinde taşıdığı pankartta 2021’in ilk 4 ayında katledilen 106 kadının adları vardı

HDP’li kadın milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi’nin yıldönümünde Taksim’de: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla saat 12:00’de İstiklal Caddesi’nde yürüyen HDP’li milletvekilleri Serpil Kemalbay, Dilşat Canbaz, Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm ellerinde “2021 yılının ilk 4 ayında 106 kadın katledildi” yazılı pankart taşıdı.

Kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganıyla Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüdü.

Fransız Konsolosluğu önünde açıklama yapan Serpil Kemalbay “Hayatlarımızdan da haklarımızdan da özgürlük mücadelemizden de asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Kadınların her gün katledilmeye devam ettiğine dikkat çeken Kemalbay, LGBTİ+’ların ise nefret katliamlarında hayatlarını kaybetlerini söyledi. “Kadınları korumak yerine, onları makbul kadınlar haline getirmeye çalışan, şiddete boyun eğmeye zorlayan, boşanmalarını engellemeye çalışan bir iktidar var karşımızda” diyen Kemalbay sözlerini şöyle sürdürdü:

Buna karşı ise kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınları cezaevlerine mahkum eden, gözaltılar ve hapislerle engellemeye çalışan bir iktidar var. Bugün kadın arkadaşlarımız işte bu nedenle aslında cezaevlerindeler.

“Eşbaşkanlık mor çizgimizdir, asla taviz vermiyoruz dedikleri için bugün yargılanıyorlar. Binlerce kadın hayatlarını, yaşamlarını savunmak zorunda kaldığı için öldürmek zorunda kaldığı için yıllara varan cezalarla cezalandırılıyorlar” diyen Kemalbay sözü Züleyha Gülüm’e bıraktı.

Eylem “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula” sloganıyla sona erdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0