AnasayfaHaber

HDP’li kadın Milletvekilleri, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Keçi Burcu’ndan İstanbul Sözleşmesi için seslendi

HDP’li kadın Milletvekilleri, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Keçi Burcu’ndan İstanbul Sözleşmesi için seslendi

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İstanbul Sözleşmesinin 10’uncu yıl dönümü vesilesiyle Diyarbakır’da basın açıklam

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: “Hukukun üstünlüğü iktidarın gücünün altında kaldı”
CHP Milletvekili Özgür Karabat: “AKP, pandemide de yurttaşın cebine göz dikti”
Eski eşini sokak ortasında öldüresiye döven İbrahim Zarap hakim karşısına çıktı: “Öldürmek niyetinde değildim, hayatta olmasından belli zaten”

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İstanbul Sözleşmesinin 10’uncu yıl dönümü vesilesiyle Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı. Kadınlar Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Keçi Burcu’na asarak açıklama yaptı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İstanbul Sözleşmesinin 10’uncu yıl dönümü vesilesiyle Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı. İstanbul’da ise HDP’nin kadın milletvekillerinden Serpil Kemalbay, Dilşat Canbaz, Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm katledilen 106 kadının isminin bulunduğu pankartı açarak İstiklal Caddesi’nde bir eylem yapmıştı. Kadınlar Diyarbakır’da da aynı pankartı Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Keçi Burcu’na asarak açıklama yaptılar.

Açıklamada konuşan Ayşe Acar Başaran şunları söyledi:

İstanbul Sözleşmesi’nin toplumun yarısı olan kadınların yaşam güvencesi olduğunu ifade etmek için bir araya geldik. Bugün Amed’de Diyarbakır Surlarına 2021 yılından bugüne 4 ay içerisinde katledilen 106 kadın arkadaşımızın, kız kardeşimizin ismini içeren pankartları astık ve bütün kamuoyunun bilgisine ve ilgisine sunduk.

Açıklamanın devamında Başaran, Erdoğan’ın bir gece Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Sözleşme’nin feshini açıkladığını hatırlatarak şunları söyledi:

Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümü. Bütün dünyada şu anda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kadınlar ortak eylemler düzenliyor. Pandemi sürecindeyiz, tam kapanma söz konusu, ama kadınlar hala şiddete maruz kalmaya erkekler tarafından katledilmeye devam ediyor. Kadınlar kapanmada bütün çağrılarımıza rağmen korunmuyor, çünkü AKP iktidarı siyasete başladığı günden bugüne kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi. Hız kesmeden bunları yürütüyor. “Eve kapanın” diyor ama evde kadınlar şiddete maruz kalmaya, aşsız ve işsiz kalmaya devam ediyor. İşte tam bu nedenle biz HDP Kadın Meclisi olarak Diyarbakır’dan bir hakikate dikkat çekmek istiyoruz.

“İstanbul Sözleşmesi uygulanıyor olsaydı…”

Bakın eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı şu pankartta adları geçen 106 kadın yaşıyor olacaktı. Bugün tacize, istismara maruz kalan çocukların hakları hukukla korunacak, çocuklar istismara maruz kalmayacaktı. İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsa erkekler cezaevlerinden kadınları arayıp tehdit etme cesareti gösteremeyecekti, erkek yargının kendi suçlarını aklayacağını ve meşrulaştıracağını, destekleyeceğini düşünerek bu kadar pervasızca şiddet uygulamayacaktı. İstanbul Sözleşmesi feshedilmemiş olsa 23 defa koruma kararı alan bir kadın katledilmeyecekti, kadınlar her gün toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık ile yüz yüze kalmayacaktı.

“Bizler İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen Başaran sözlerini şöyle sürdürdü:

Çünkü İstanbul Sözleşmesi feshedilmemiştir. İstanbul Sözleşmesi uygulamadadır. Tek adam “imzamı çektim” dedi diye bu iş bitmemiştir. Daha kadınlar son sözünü söylememiştir. Biz bitmedi demeden bu mesele bitmeyecektir. Bugün sosyal medyada kadınlar bir hashtag çalışması başlattı. #İstanbulSözleşmesi10uncuYılında ve #Vazgeçmiyoruz etiketleriyle bütün kadınları sosyal medya üzerinden İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Başaran, kadınları İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırdı:

Yaptığınız el ilanlarıyla ve pankartlarla pencerelerinizden, evlerinizden İstanbul Sözleşmesine sahip çıktığınızı ifade edin. Bugün yaşamımızı koruma günüdür. İnanıyoruz ki biz kadınlar bu iktidarı devirip yönetmeye başladığımızda bu ülkeyi yaşanabilir bir hale getireceğiz ve kazanan kadınlar, kadınların yaşam ve özgürlük mücadelesi olacak.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0