AnasayfaHaber

Hatimoğulları, Adalet Bakanı Gül’e sordu: “Ali İsmail davasında dosyadaki görüntüleri silen bilirkişinin cezası hangi gerekçe ile indirildi?”

Hatimoğulları, Adalet Bakanı Gül’e sordu: “Ali İsmail davasında dosyadaki görüntüleri silen bilirkişinin cezası hangi gerekçe ile indirildi?”

Ali İsmail Korkmaz davasında bilirkişi olarak görevlendirilen ancak dosyadaki görüntüleri sild

Haber-Sen: “PTT şubeleri geçici olarak kapatılmalı, emekçiler acilen aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalı”
Emek ve meslek örgütü temsilcileri Taksim’de: “Bu meydandaki barikatlar işçilerin insanca yaşam hakkına karşıdır”
TİHV ve İHD: “OHAL’in kalıcılaşmasına yol açacak torba yasa teklifi derhal geri çekilmeli”

Ali İsmail Korkmaz davasında bilirkişi olarak görevlendirilen ancak dosyadaki görüntüleri sildiği ortaya çıkan Serkan Uğurluoğlu’nun yargılandığı davada iyi hal indiriminden faydalanması Meclis gündemine taşındı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Hangi gerekçe ile cezada indirime gidilmiştir?” diye sordu

Hatimoğulları, Adalet Bakanı Gül’e sordu: “Ali İsmail davasında dosyadaki görüntüleri silen bilirkişinin cezası hangi gerekçe ile indirildi?”

Eskişehir’de 2013 yılında Gezi direnişi sırasında polis ve sivil saldırganlar tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dava dosyasında bilirkişi olarak görevlendirilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu hakkında açılan dava iyi hal indirimi yapılarak 16 Mart 2021 tarihinde sonuçlanmıştı.

Konuya ilişkin HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bilirkişi olarak görevlendirildi, görüntüleri sildi

Eskişehir’de 2013 yılında Gezi direnişi sırasında polis ve sivil saldırganlar tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dava dosyasındaki görüntülerin silindiği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali İsmail’in darp edildiği ana ilişkin görüntüler için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu’nu bilirkişi olarak görevlendirmişti.

Uğurluoğlu ise “olaya ilişkin herhangi bir veri tespit edilmediği” yönünde rapor hazırlamıştı. Jandarmadan gelen raporda olay anına ilişkin görüntülerin bilirkişi Serkan Uğurluoğlu tarafından silindiği tespiti yer alınca şikayet üzerine Uğurluoğlu hakkında açılan dava 16 Mart 2021 tarihinde sonuçlandı. 7 yıl süren yargılamanın ardından Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi, Serkan Uğurluoğlu’na iyi hal indirimi yaparak, 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Bu gelişmeyle ilgili bir soru önergesi hazırlayan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

  • Serkan Uğurluoğlu’na bilirkişi olarak dava sürecini yanıltıcı tutumu ve hazırladığı raporu nedeniyle nasıl iyi hal indirimi uygulanabilmiştir?
  • Hangi gerekçe ile cezada indirime gidilmiştir?
  • Serkan Uğurluoğlu neden video görüntülerini sildiğini ve olaya ilişkin veri tespit edilemediği yönünde rapor hazırladığını açıklamış mıdır?
  • Video görüntülerinin silinmesi hakkında detaylı bir araştırmaya gidilmiş midir?

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0