AnasayfaHaber

Halkevleri: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız!”

Halkevleri: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız!”

"Sözde ‘tedbirler’ salgınla mücadele için değil muhalefetle mücadele için alınıyor" diyen Halkevleri, 1 Mayıs'ta sokaklarda ol

Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişimi’nden direnişin 3 ayı videosu
Bakanlıktan sağlık emekçilerine izin ve istifa yasağı: “Kronik hastalığın olsa bile ‘çalışacaksın’ diyorlar”
Sağlık emekçilerinden Çapa’da açıklama: “Hukuksuzluk En Az Radyasyon Kadar Tehlikeli ve Öldürücüdür”

“Sözde ‘tedbirler’ salgınla mücadele için değil muhalefetle mücadele için alınıyor” diyen Halkevleri, 1 Mayıs’ta sokaklarda olacaklarını duyurdu

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Tayyip Erdoğan tarafından bir dizi yeni pandemi tedbiri açıklandı. Ne var ki pandeminin seyrine değil de AKP ve MHP’nin kongre takvimine ve Ramazan ayına göre ayarlanan bu “tedbirler” bilimsellikten uzak, laikliğe aykırı, muhalefeti baskı altına almaya odaklanan yasaklar şeklinde gündeme geldi.

Toplumsal muhalefetin giderek artan bir kitlesellikte sokağa çıktığı ve bu yıl 1 Mayıs’ın da denk geldiği cumartesi günlerini de kapsayacak şekilde genişletilen yasak kararına yönelik tepkiler ise sözlü eleştirilerle sınırlı kalmayacak.

Sözde “tedbirler” muhalefetle mücadele için alınıyor

Yazılı bir açıklama yayımlayarak “Konuşmasında ‘çarkların dönmesinden’ memnuniyetini dile getiren Erdoğan, çarkları döndüren işçilerin bayram günü olan 1 Mayıs’ı salgınla mücadeleyi bahane ederek yasaklayacak mı? Merak ediyoruz! Bizler biliyoruz ki alınan sözde ‘tedbirler’ salgınla mücadele için değil muhalefetle mücadele için alınıyor. Muhalefetin yapacağı basın açıklaması, eylem ve etkinlikler engellenirken kendi taraftarlarının tüm etkinlikleri yasak tanımadan yapılabiliyor” diyen Halkevleri, bu yasak kararlarını tanımadıklarını ve 1 Mayıs’ta sokaklarda olacaklarını duyurdu.

Halkevleri’nin açıklamasının tam metni:

Hakları için mücadele eden halk, yaşamları için mücadele eden kadınlar, emeği için mücadele eden işçiler yasakları tanımayacak, 1 Mayıs’ı sokaklarda kutlayacak!

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında 12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bir dizi yeni yasak açıklandı. Salgınla mücadele yönetimini muhalefetle mücadele yönetimine çeviren bir iktidarın aldığı yasak kararları 2021 1 Mayıs gününün cumartesiye gelmesi nedeniyle 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerini de kapsıyor.

Ankara geçen haftadan bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan haritada kırmızı olmasına rağmen AKP’nin kongresi ‘lebalep’ şekilde yapıldı. Geniş bir kamuoyu tarafından dillendirilen ‘kongre sonrası yasaklar gelecek’ beklentisi gerçek oldu. Tayyip Erdoğan yine bizi şaşırtmadı.

Dünkü konuşmasında ‘çarkların dönmesinden’ memnuniyetini dile getiren Erdoğan, çarkları döndüren işçilerin bayram günü olan 1 Mayıs’ı salgınla mücadeleyi bahane ederek yasaklayacak mı? Merak ediyoruz!

Çünkü bizler biliyoruz ki alınan sözde ‘tedbirler’ salgınla mücadele için değil muhalefetle mücadele için alınıyor. Muhalefetin yapacağı basın açıklaması, eylem ve etkinlikler engellenirken kendi taraftarlarının tüm etkinlikleri yasak tanımadan yapılabiliyor. Buna defalarca şahit olduk.

Bugüne kadar alınan ‘tedbirler’ salgının yayılmasını engelleyen gerçek tedbirler değildi. Geçici kapatmalarla on binlerce esnaf krize sokulmuştur. Kapatmalardan işçiler muaf tutularak salgın karşısında savunmasız bırakılmıştır. Hala milyonlarca yurttaş aşıya erişememiştir.

Salgınla mücadelenin sadece cafe-bar-restaurantların kapatılması ile olmadığına hepimiz şahit olduk. Erdoğan, salgınla mücadeleyi bahane ederek kendi gerici politikalarını hayata geçirerek kendi tabanını memnun ederken binlerce kişinin eve ekmek götürmesinin önünde duruyor.

Bizler Halkevciler olarak biliyoruz ki alınan tedbirler yine gerçekçi değil. Ramazan ayı bahane edilerek alınan yasaklar yükselen sokak muhalefetinin sesini kesmek için kullanılacak. Kadınların yaşam mücadelelerinin, işçilerin hak arayışlarının, yurttaşların eşitlik taleplerinin önünde set oluşturacak. En önemlisi 1 Mayıs İşçi Bayramı yine salgını önlemek için sözde kısıtlamalar bahane edilerek yasaklanacak, içi boşaltılmaya çalışılacak!

O yüzden şimdiden diyoruz ki sakın 1 Mayıs’ı yasaklamayı düşünmeyin!

1 Mayıs işçilerin bayramıdır. 1 Mayıs alanlarda kutlanır. Çarklar dönsün diye salgın karşısında savunmasız bıraktığınız işçiler, 1 Mayıs’ta kendi tedbirlerini alarak en kitlesel biçimde alanları doldurmasını bilir. Yasak tanımaz!

1 Mayıs’ta alanlardayız!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0