AnasayfaHaber

Haiti Devlet Başkanı Moïse lüks villasında öldürüldü: Koltuğu bırakmıyor, muhaliflerini tutuklatıyor, “ben diktatör değilim” diyordu

Haiti Devlet Başkanı Moïse lüks villasında öldürüldü: Koltuğu bırakmıyor, muhaliflerini tutuklatıyor, “ben diktatör değilim” diyordu

Hakkında ciddi yolsuzluk iddiaları olan, muhalefete karşı politik şiddeti tırmandırıp silahlı

Böyle olur AKP’nin aşı politikası: “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız”
Batman’da İsa Üke’nin ölümüne sebep olan DEDAŞ, çiftçinin devlet teşvikine el koyuyor, kaçak taramasını zırhlı araçlarla yapıyor
AB ve ABD’den COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi talebine destek

Hakkında ciddi yolsuzluk iddiaları olan, muhalefete karşı politik şiddeti tırmandırıp silahlı çeteleri besleyen, anayasayı ihlal ederek görev süresi dolduğu halde koltuğu terk etmeyen, ülkeyi bir yılı aşkın süredir kararnamelerle yöneten Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse lüks villasında silahlı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldü

Haiti Devlet Başkanı Moïse lüks villasında öldürüldü: Koltuğu bırakmıyor, muhaliflerini tutuklatıyor, “ben diktatör değilim” diyordu

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse evinde silahlı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda yaşamını yitirdi. Moïse’nin eşi ise ağır yaralandı.

53 yaşındaki devlet başkanı Jovenel Moïse’nin öldürülmesinin ardından Haiti Başbakanı Claude Joseph ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu.

Joseph, Moïse’nin aralarında yabancıların da bulunduğu bir “silahlı komando grubu” tarafından saldırıya uğradığını kaydetti.

Haiti’nin Washington Büyükelçisi Bocchit Edmond ise Moïse’nin iyi korunan evine girip cinayeti gerçekleştiren katillerinin ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) üyeleri olduğu yönündeki iddialara dikkat çekti.

İngiliz Guardian gazetesinde açıklamalarına yer verilen Edmond, “Bu iyi yönetilmiş bir komando saldırısıydı. Saldırganlar insanlara kendilerini DEA ajanları olarak tanıtıp, bunun bir DEA operasyonu olduğunu söylediler” dedi.

Sosyal medyada dolaşan videolarda da Amerikan aksanlı bir adamın megafondan İngilizce seslenerek, “DEA operasyonu. Herkes çöksün. DEA operasyonu. Herkes geri gitsin, çöksün” dediği duyuluyor.

Görgü tanıkları daha sonra silah sesleri duyduklarını ve siyah giyimli adamların bölgeden koşarak geçtiklerini söylüyor.

Edmond katillerin tespit edilmesi ve yakalanması için ABD’den yardım talep ederken, ABD Devlet Başkanı Joe Biden da daha fazla bilgiye ihtiyaçları olduğun söyleyip suikasti “oldukça endişe verici” olarak niteledi.

Biden adına yapılan yazılı açıklamada “ABD’nin Haiti halkına taziyelerini sunduğu ve Haiti’nin güvenliğinin sağlanması için yardıma hazır olduğu” belirtildi.

Uzatmalara oynuyor, kararnamelerle yönetiyordu

Moïse’nin iktidarına politik istikrarsızlıkta ve yolsuzluk suçlamalarında tırmanış ve görev süresinin ne zaman sonlanacağı yönündeki tartışmalar damgasını vurmuştu. Seçimlerin vaktinde yapılamadığı ülke, bir yılı aşkın süredir Moïse’nin kararnameleri ile yönetiliyor ve uzatmalı devlet başkanı tartışmalı anayasa değişiklikleri gerçekleştirmek istiyordu.

Muhalefet Moïse’yi koltuğu bırakmamak için anayasayı ihlal ederek görev süresini uzatmakla suçluyordu.

Bu yılın başında Moïse kendisine karşı bir darbe planlandığını söyleyerek yüksek yargı ve üst düzey emniyet yetkililerinin de aralarında olduğu 23 kişiyi tutuklatmış ve kendisinin diktatör olmadığını söylemişti.

Muhalefet Moïse hükümetini politik şiddeti tırmandırmakla ve bunun için çeteleri silahlandırmakla suçluyordu.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0