AnasayfaGündem

Soylu: 20 Bin Afganlıya ikamet izni verdik

Soylu: 20 Bin Afganlıya ikamet izni verdik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afganistan'dan gelen mülteciler gündemini 'sudaki bileşik kaplar modeli' ile açıkladı. Soylu, konuya ilişkin, "İnsanl

Konya’da eve silahlı saldırı! 7 kişi öldü
Erdoğan’dan açıklama: THK’da buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok
Turgut Özal’ın Özel Kalem Müdürü Engin Güner: Saray yapılan Okluk Koyu’nda yıkılan ev 3 nohut oda, 1 bakla salondu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afganistan’dan gelen mülteciler gündemini ‘sudaki bileşik kaplar modeli’ ile açıkladı. Soylu, konuya ilişkin, “İnsanlar zengin olan bölgeye gelmek isterler. Akdeniz böyle, Anadolu böyle” dedi.

Afgan mültecilere dair “182 bin kayıtlı Afgan var. Kaçaklarla birlikte toplam 300 bin Afgan olduğunu tahmin ediyoruz” diyen Soylu, Al Jazeera kanalına verdiği röportajda “2016’dan itibaren yaklaşık 1 milyon 300 bin düzensiz göçmen geldi, Afganistan dahil. Pakistan, Suriye, Afrika, Orta Asya, Orta Doğu… 2016 yılından itibaren yükselmeye başladı” şeklinde konuştu.

’20 BİN İKAMET VERDİK’

Afgan mültecilere ilişkin verileri paylaşan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Yakaladıklarımızın yüzde 15’i mükerrer, yani bir kere yakalanmıştı, bir kez daha yakaladık. 400 bin net Afgan göçmen yakaladık, 151 binini Afganistan’a uçaklarla gönderdik. Dünyanın birçok ülkesiyle geri gönderme konusunda anlaşmalarımız var. Geriye kalan 250 bini 80 binini uluslararası koruma kapsamında almışız, Türkiye’de kalmış. 20 binine de ikamet vermişiz. Geriye kaldı 150 bin. 2016’tan itibaren 150 binden civarında Afgan, yurt dışına düzensiz göçmen olarak kaçmış. Bunların bir bölümü uluslararası rakamlarda var. Karadan kaçanlar uluslararası rakamlarda daha az var.”

‘MUHALEFETİN İŞİ MUHALEFET YAPMAK’

Soylu sığınmacılar konusunda iktidara yüklenen muhalefeti eleştirerek, “Muhalefetin işi muhalefet yapmak. Doğru muhalefet yapmasını isteriz. Dezenformasyon, yalanlarla yapılan muhalefet kutuplaştırır. Göç dalgaları ırkçılık oluşturmaya, yabancı düşmanlığı oluşturmaya meyil eden bir süreci vardır” şeklinde konuştu.

‘İNSANLARDA DA BİLEŞİK KAPLAR KURALI VAR’

“Suriye’deki, Afganistan’daki, Irak’taki iktidarsızlığın sebebi biz miyiz?” diyen soran Soylu, “Biz tüm ülkelerle karşı karşıyayız. Sudaki bileşik kaplar modeli, insanlarda da bileşik kaplar modeli var. İnsanlar zengin olan bölgeye gelmek isterler. Akdeniz böyle, Anadolu böyle… Bunun üzerinde biz uzun yıllardan beri tedbirini alan kaçak göçe karşı duran bir anlayışı uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Soylu, Türkiye’deki Afgan sığınmacı sayısına dair ise “Toplam 182 bin Türkiye’de kayıtlı Afgan var. Kaçaklarla birlikte toplam 300 bin Afgan olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Yurt dışından gelen göçü önlemek için duvarlar örüldüğünü belirten İçişleri Bakanı Soylu, şu bilgileri paylaştı:

“Son 3 yılda 1 milyon 250 bin sınırlarımızdan Türkiye’ye girmeye çalışan kaçak göçmen engelledik. ABD bunu başaramadı, insanlık dışı uygulamalar ortaya koydu. Bütün mücadeleyi kolluk güçlerimizle, sınır birliklerimizle yürütüyoruz. Biz güney sınırımızda bütün duvarlarımızı yaptık. Doğu sınırımızda 150 kilometre yaptık, 250 kilometreyi de bitiriyoruz, 250 kilometreye de önümüzdeki ay başlıyoruz. O coğrafyada sınır duvarı yapmak çok zor bir şey. Bir taraftan termal kameralar yapıyoruz, sensörlü sistemler yapıyoruz, kuleler yapıyoruz. Bu yıl sonunda itibariyle hepsini tamamlayacağız.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0