AnasayfaGündem

Erdoğan: 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyacını planlamış durumdayız

Erdoğan: 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyacını planlamış durumdayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.  "Toplam yatırım tutarı 1 milyar 4

Milliyet yazarı Eyüboğlu: AK Parti’den Hülya Avşar’a Ayvalık Belediye Başkanlığı teklifi
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: YKS tercih tarihleri uzatıldı
Marmara’da hava sıcaklığı 4 ila 8 derece artacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. 

“Toplam yatırım tutarı 1 milyar 470 milyon lira olan tüm tesislerin hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların ülkemize ve milletimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kıymetli kardeşlerim, su, denizler, göller, dağlar, yaylalar, üzerinde yaşadığımız toprak, Rabbimizin yarattığı her şey bizlere verilmiş emanettir. İnsan elbette bu nimetleri kullanacak, hayatını idame ettirirken faydalanacaktır. Peygamberimiz akarsuyun kenarında bile abdest alınsa, suyun ihtiyatlı kullanılmasını emretmiştir. Ecdadımız da bir taraftan suyu sebiller, kanallar, kemerler, çeşmelerle tüm canlılar için erişilebilir kılarken, israfına mani olacak pek çok adım atmıştır. 

‘Ülkemizin su kaynaklarını en etkin ve verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz’

Biz de bugün ülkemizin su kaynaklarını en etkin ve verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz. Bundan sonraki süreçte daha çok açık kanalet değil, kapalı sistemle suyu kullanmanın gayreti içerisinde olacağız ve yatırımlarımızı da buna yönelik yapacağız. Sosyal ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak kişi başına içme ve kullanma suyu ihtiyacı günden güne artıyor. Dahası su kaynaklarına ziraat, endüstri ve evsel atıkların karışmasıyla birlikte sularımız her geçen gün kirleniyor.

Dünya genelinde 2025 yılına kadar su kıtlığı yüzünden 700 milyon insanın göç etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor. Su kaynaklarının azalması, bizim gibi su stresi çeken bir ülke için çok ciddi riskler içermektedir. Türkiye’nin gereken adımları şimdiden atması şarttır. Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibariyle hiçbir farkı görmüyoruz.

‘İllerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyacını planlamış durumdayız’

İllerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyacını planlamış durumdayız. Ülkemizde içme suyu temini konusundaki en büyük sorunlardan biri, kayıp kaçak oranının yüksekliği. Belediyelerimizin su kayıp kaçak oranını yüzde 25’e düşürülmesi için çalışmaları devam ediyor. Suyun medeniyetimizin mihenk taşı olduğunu bilerek su yatırımlarına ağırlık veriyoruz. 

Denizin içinden askıda borularla Kuzey Kıbrıs’a içme suyu götürdük. İklim değişikliği ve nüfus artışı sebebiyle depolama alanlarına alternatif olarak 26 adet yeraltı barajı inşa ettik. Hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek amacıyla Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0