AnasayfaGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yıkın’ talimatına rağmen Göreme’de kaçak inşaat patladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yıkın’ talimatına rağmen Göreme’de kaçak inşaat patladı

Peri Bacaları bölgesine inşa edilen izinsiz yapılara ilişkin haber çok ses getirdi. Aydınlık'tan Recep Erçin, 16 Ağustos'ta yayımlanan “Peri Bacalar

Bakan Soylu’nun acı günü!
Selvi yazdı: Erdoğan ve Bahçeli yüzde 5’te anlaştı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan çizmeleri giydi, felaketin yaşandığı Bozkurt ilçesinde inceleme yaptı

Peri Bacaları bölgesine inşa edilen izinsiz yapılara ilişkin haber çok ses getirdi.

Aydınlık’tan Recep Erçin, 16 Ağustos’ta yayımlanan “Peri Bacalarında inşaata doymuyorlar” başlıklı haberimi, daha önce Bakanlık kararıyla yıkılan, üstelik MHP’li Göreme Belde Başkanı Ömer Eren’in oğlu Mert Eren’e ait olan bir tesisin yerine, yeniden inşaat yapıldığı ve yeni yapıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Alan Başkanlığı Kapadokya Alan Komisyonu’nun, 31 Temmuz 2021 tarihli yıkım ve suç duyurusu kararını aktarmıştı. Haberimizde söz konusu işletmenin sahiplerinden Ümit Eren’in de görüşlerini aktarmıştık. Söz konusu görüşmemizde haberimizde de aktardığımız üzere Eren, “Bizim binanın karşısında görüntü bozan bir sürü yapı var. Doğal sit alanı ile hepsinin yıkılması lazım. Adil olmayan bir durum oluyor” diyerek, bölgedeki izinsiz yapılaşmaya dikkat çekmişti.

g1 4635a8e7442a

Göreme Belediye Başkanlığına Ak Parti’den aday olan bir şahsa ait olduğu belirtilen bu binanın sağındaki iki ev yıkıldığı halde siyasetçiye ait ev yıkılmamış.

g2 bfb995844271

AK Partili Uçhisar Belediye Başkanı’na ait olduğu belirtilen ve duvar çekilerek kazı işlemi yapılan alan.

İDDİALAR ÇOK VAHİM

Bunun üzerine bölgedeki kaynaklarımızla irtibata geçtik ve Eren’in de belirttiği üzere, sit alanı içerisinde birçok izinsiz yapının yer aldığını öğrendik. Üstelik bu yapılarla ilgili siyasi gerekçelerle işlem yapılmadı, işlemlerin ertelendiği, izinsiz yapıların görmezden gelindiği gibi bir takım iddialarla karşılaştık.

Oysa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2019 yılında yaptığı açıklamada, “Talimatı verdim, peribacalarında ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak” demişti. İzinsiz yapılaşmanın belediyeler eliyle sürdüğü ortaya çıktı.

Örneğin Göreme Açık Hava Müzesinden doğalgaz hatta geçirilmek istenmiş ancak yerel yönetimin itirazı üzerine müze şantiye alanı olmaktan son anda kurtulmuş. Yine izinsiz olduğu belirtilen bir restoranda alan yönetimi üyelerinin mekan sahibi ile yemek yediği fotoğraflara ulaştık. (Özel hayatın gizliliği uyarınca sosyal medyada da yer alan bu fotoğrafı yayımlamıyoruz.) Üstelik bölgede AK Partili Belediye Meclis Üyelerinden birine ait olduğu belirtilen bu mekanın altına fotoğraflardan da görüleceği üzere tünel inşa edilmiş. Ruhsat alınması için siyasi baskı yapılan bir takım izinsiz başka yapılarla ilgili de CİMER’e şikayet iletilmiş. Öte yandan izinsiz yapılarla ilgili Göreme Belediyesi’nin bunlara neden göz yumduğuyla ilgili de vatandaşların şikayetçi olduğu belirtiliyor.

Uçhisar’daki Peri Bacası katliamını bölge halkı sosyal medyada paylaştı. Bu alanda işlem yapılmasına izin verildiği belirtiliyor.

KURUL ÖNCE REDDETTİ SONRA İZİN VERDİ

Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Alan Başkanlığı Kapadokya Alan Komisyonu’nun 12 Mart 2021 tarihli toplantısında, Nevşehir İli Ürgüp İlçesi Ortahisar Belediyesi’nde 1. ve 3. derece doğal sit alanları içinde kalan, özel mülkiyete ait 3597, 3606, 3607, 3837, 3840 ve 3841 nolu parsellerde yapılmak istenen rekreasyon alanı kapsamında hazırlanan proje incelendi. Komisyon söz konusu toplantıda 3837, 3840 ve 3841 nolu parsellerde uydu görüntülerine dayanarak Kapadokya Alan Başkanlığı’ndan izin alınmadan arazinin bozulduğunu tespit etti.

Bu kapsamda ilgili kanunlar gereğince ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve 7174 sayılı kanunun 8. maddesinin ikinci fıkrasına göre işlem tesis edilmesine oy çokluğu ile karar verdi. Kurul öte yandan 3597, 3606, 3607, 3837, 3840 ve 3841 nolu parsellerde rekreasyon alan kapsamında hazırlanan projenin, “Kapadokya Alan Sınırları İçerisinde Yer Alan Plansız Kırsal Yerleşik Alanları ile İskan Dışı Alanlara İlişkin Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları’da belirlenen emsalin altında kalması, bölgenin dokusuna uygun malzemelerin kullanılması ve bölgenin turizmine katkı sağlaması nedenleri ile uygun olduğuna, uygulamaya yönelik hazırlanacak mimari uygulama projelerini Kapadokya Alan Komisyonu’na sunulması gerektiğine oy çokluğu ile karar verdi.”

Oysa aynı kurul, 27 Şubat 2021 tarihli kararında AK Partili Ortahisar Belediyesi’nin 23 Şubat 2021 tarihli başvuru yazısı uyarınca, birinci ve üçüncü derece doğal sit alanı içerisinde kalan özel mülkiyete ait 3606 nolu parsel, birinci derece doğal sit alanında kalan kamu mülkiyetine ait 3568 nolu parsel ve üçüncü derece doğal sit alanında kalan özel mülkiyet adına kayıtlı 3607, 3837, 3840, 3841 nolu parsellerde yapılmak istenen çevre düzenleme projesi kapsamında hazırlanan projenin “Kapadokya Alan Sınırları İçerisinde Yer Alan Plansız Kırsal Yerleşik Alanları ile İskan Dışı Alanlara İlişkin Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartları” kapsamında bu aşamada değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar vermişti. İlk karar on kişi ile alınırken, izin çıkan ikinci kararın beş kişi ile alınması dikkat çekti.g3fcd7cfc218da

Ak Parti Meclis Üyesi H.K.’ye ait olduğu belirtilen tesisteki çalışmalar. Sağdaki foto söz konusu izinsiz yapının altındaki tünelden bir görüntüyü içeriyor. Bu yapıdaki izinsiz alanlar yıkıldı deniyor fakat yıkılmadığı görülüyor.

g446a343c6 352b 44f3 9538 1c7d6a851d4e

Aydınlık

YORUMLAR

WORDPRESS: 0