AnasayfaHaber

“Gübre stokları bitti, çiftçi perişan”

“Gübre stokları bitti, çiftçi perişan”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübre stokunun bittiğini

Valilik “yasak” dese de sosyalistler ve emek örgütleri kararlı: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız”
Oyak Renault bir kez daha üretimi durduruyor
TSK’nin Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında bir asker daha yaşamını yitirdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübre stokunun bittiğini söyledi. Bülbül “Çiftçilerimizin özel sektörden gübreyi peşin para ile almak zorunda kalıyor” dedi.

“Gübre stokları bitti, çiftçi perişan”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübre stokunun bittiğini söyledi. Bülbül “Çiftçilerimizin özel sektörden gübreyi peşin para ile almak zorunda kalıyor” diyerek, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergede son yıllarda iktidarın ithalata dayalı tarım politikaları, desteklerin verilmemesi, artan girdi maliyetleri ve salgın sürecinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok çiftçinin üretimden vazgeçtiğini belirten Bülbül, “Hal böyleyken üretici ve çiftçiye destek olmak amacıyla kurulmuş, vadeli olarak ürün alınabilen Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre olarak adlandırılan gübrenin stoklarda kalmadığı, çiftçilerimizin özel sektörden gübreyi peşin para ile almak zorunda kaldıkları yönünde bilgi gelmektedir. Gübre, tarımsal üretimde olmazsa olmaz bir araçtır. Ancak, ne yazık ki gübreye erişilememesi çiftçinin endişelenmesine ve üretimin etkilenmesine neden olmaktadır” dedi.

Bülbül, Bakan Pakdemirli’ye gübrenin stoklarda kalmadığı yönündeki iddiaları şu sorularla yöneltti:

  • Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre olarak adlandırılan gübrenin stoklarda kalmadığı, bu nedenle de çiftçilerin gübreye erişemediği iddiaları doğru mudur?
  • Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre gübresinin satış fiyatı ne kadardır?
  • Gübrenin son 10 yılda fiyat değişimi yıllara göre ne şekilde olmuştur?
  • Son 5 yılda ülkemizde yıllara göre belirtilmek üzere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla gübre satışı ne kadardır?
  • Son 5 yılda Aydın’da yıllara göre belirtilmek üzere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla gübre satışı ne kadardır?
  • 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle küresel ticarette yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak çiftçimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan gübrenin tedarikinde bir sorun yaşanmaması için alınan herhangi bir önlem var mıdır?

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0