AnasayfaHaber

Gözaltılara tepkiler sürüyor: Baskılar mücadeleyi güçlendirecek

Gözaltılara tepkiler sürüyor: Baskılar mücadeleyi güçlendirecek

Rosa Kadın Derneği’ne baskın ve kadınların gözaltına alınmasına tepki gösteren MED-DER, "Kadınları zayıflatmayı amaçlayan bu o

Ayda 88 bin TL maaş alan Erdoğan’dan emekliye 100 TL’lik ikramiye “müjdesi”
Gençlik örgütlerinden Kadıköy’de Suruç için adalet zinciri: “6. yılında Suruç için adalet herkes için adalet”
İzmir’de polislerin ajanlaştırma teklifine üniversitelilerden yanıt: “Devrimci gençliği susturamazsınız”

Rosa Kadın Derneği’ne baskın ve kadınların gözaltına alınmasına tepki gösteren MED-DER, “Kadınları zayıflatmayı amaçlayan bu operasyonlar, kazanımlarını sürdürme mücadelesini ve kararlılığını güçlendirecektir” açıklaması yaptı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında dün Rosa Kadın Derneği’ne yapılan baskın ve 22 kadının gözaltına alınmasına yönelik tepkiler sürüyor. Diyarbakır ve Şırnak’ta yapılan açıklamalarda, baskı ve gözaltıların kadın mücadelesine yönelik saldırıların devamı olduğunu belirtilerek, mücadelenin sürdürüleceği mesajı verildi.

Eşbaşkanları Şilan Elmas Kan’ın gözaltında olduğu Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Yenişehir ilçesinde bulunan dernek binasında açıklama yaptı. Özgür Kadın Hareketi (TJA), aktivistleri, Hakların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri, Rosa Kadın Derneği, Kürt Edebiyatçılar Derneği, 78’ler Derneği üye ve yöneticilerinin de katıldığı açıklamada, MED DER yöneticisi Dilanç Güvenç konuştu.

“Erkek devlet saldırıları”

Ülkede demokratik muhalefet güçlerinin hemen hemen her gün operasyonlarla güne başladığına ifade eden Güvenç, kadın iradesine ve mücadelelerine yönelik artan saldırılara dikkat çekti. Güvenç, “Demokrasiye, barışa ve özgürlüğe inanan, halkın hak ve özgürlükleri için mücadele eden tüm kadınlara onlarca dava açıldı, asılsız ve adaletsiz suçlardan yıllarca hapis cezasına çarptırıldı. Bu saldırılarla Rosa Kadın Derneği’ni ve tüm demokratik dernekleri kriminalize etmek istiyorlar. Bunlar 5 bin yıl önceki ataerkil toplumun gelenekleriyle, kadınların tüm hak ve özgürlüklerini ihlal ediyor, kadının varlığını inkar ediyor. Bu saldırılar erkek devlet tarafından uygulanmaktadır” dedi.

İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgi

Operasyonlarla kadınların hapsedilmek istendiğini dile getiren Güvenç, “Kadınları zayıflatmayı amaçlayan bu operasyonlar, kadınların demokrasi ve özgürlük haklarını, değerlerini, haysiyetini ve kazanımlarını sürdürme mücadelesini güçlendirecektir. Kadınların mücadelesine ve özgürlüğüne yönelik bu operasyon ve taahhütlerin, onların İstanbul Sözleşmesi’ni geri çekme ve yürürlükten kaldırma cesaretine dayandığı bilinmektedir. Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin bizim için kırmızı çizgimiz olduğunu söylerken birlik olduk. Bu anlaşma tekrar yürürlüğe girinceye kadar sahada olacağız ve mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Eşbaşkanları Şilan Elmas Kan’ın gözaltına alınmasının Kürtçeye yönelik tahammülsüzlük olduğunu söyleyen Güvenç, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

TJA aktivistleri, HDP Mardin İl Örgütü binasında yaptıkları açıklamayla, kadınların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. TJA aktivisti Eylem Amak, iktidarın kadınlara savaş açtığını belirterek, “Her gün en az 3 kadın erkekler tarafından katledilirken, bu şiddeti önlemek yerine, kadınlar ve kadın kazanımları hedef alınmıştır” dedi. Kadın düşmanı politikalara her gün bir yenisinin eklendiğinin altını çizen Amak, kadınların iktidarın korkulu rüyası olduğunu söyledi. Amak, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetle mücadele yürüten kadın aktivistleri, siyasetçileri gözaltına alıp tutuklayarak kadın mücadelesini sindirmeyi amaçlamışlardır. Bugün Kürt illerinde genç kadınlar kolluk eliyle şiddete, tacize, istismara uğrayarak intihara sürüklenmektedir. Bu suçu işleyenlere ise çoğu zaman cezai bir yaptırım dahi uygulanmamaktadır.”

“Susturamayacaksınız”

Kürt kadınlarının hedef haline getirilerek çalışmalarının kriminalize edildiğini ifade eden Amak, “Gözaltına alınması gerekenler kadınlar değil, kadına yönelik şiddet uygulayanlardır. Kadın düşmanlığı politikalarınızdan derhal vazgeçin. Biz kadınları baskı ve gözaltılar ile susturamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

WORDPRESS: 0