AnasayfaHaber

Gölbaşı’na Millet Bahçesi yapımına yargı engeli: “Yapılaşmayı açar, ekolojik bütünlüğü parçalar”

Gölbaşı’na Millet Bahçesi yapımına yargı engeli: “Yapılaşmayı açar, ekolojik bütünlüğü parçalar”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yapmayı planladığı Millet Bahçesi projesini 11. İdare Mahkemesi

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 129. gününde
Şiddet gördüğü Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Fikriye Özbek’in duruşması 13 Nisan’a ertelendi
Türkiye vaka sayısında dünya ikincisi: Hekimlerden beş acil tedbir çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yapmayı planladığı Millet Bahçesi projesini 11. İdare Mahkemesi, ekolojik bütünlüğü ve bölgenin yapılaşmaya açılacağını gözeterek iptal etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millet Bahçesi yapmak için 16 Mart 2020 tarihinde Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/50000 ölçekli Çevre Düzeni Plan (ÇDP) değişikliğine imza atmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de plan değişikliğinin iptali istemi ile dava açmıştı. Ankara Gazetecisi’nn haberine göre 11. İdare Mahkemesi, Gölbaşı Özel Koruma Bölgesinde yapılaşmaya ve ekolojik bütünlüğün parçalanmasına izin vermeyerek planı iptal etti. Kararın gerekçesinde şunlar kaydedildi:

Söz konusu plan değişikliğinin yapılaşmayı artırıcı nitelik taşıdığı, korunması gereken alanların korunmadığı, endemik bitki türleri ve kuşların geçiş güzergahına ilişkin ekolojik değerler hakkında gereği gibi araştırma yapılmadan hazırlandığı, nüfus yoğunluğunu artırıcı şekilde planlama yapıldığı, ayrıca planın dayanağı olan 18.09.2017 tarihli planın iptal edildiği, bu sebeple planın altlığının da kalmadığı anlaşıldığından, dava konusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16.03.2020 tarihli makam Olur’u ile onaylanan, Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/50000 ölçekli Çevre Düzeni Plan değişikliğinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

“Yargı tavrını yaşamdan ekolojik bütünlükten yana koymuştur”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mogan ve Eymir göllerinin ekolojik değerine vurgu yaparken yargının ekolojik bütünlüğü koruyan bir karar verdiğini ifade etti. Karakuş’un ifadeleri şöyle:

Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde bulunan Mogan ve Eymir Gölleri, yaban hayatı, sulak alan özellikleri ile yaşam kaynağıdır, yapılaşmayı ve insan hareketliliğini artıran plan değişikliğini mahkeme iptal etmiştir. Doğal alanlarımızın varlığı ve taşıdığı değerlerin tehdit altında olduğu bir süreçte, yargı tavrını yaşamdan ekolojik bütünlükten yana koymuştur.

“Mogan ve Eymir göllerine bebek gibi bakılmalı”

Karakuş, açıklamasının devamında Mogan ve Eymir göllerine özenle bakılması gerektiğine dikkat çekerken “Bu uygulamalara devam edildikçe, iklim değişikliği krizi ile birlikte, yaşamımız kesintisiz pandemi süreçleriyle karşı karşıya kalacaktır” dedi. Karakuş’u açıklamalarının devamı şöyle:

1/50.000 ölçekli Gölbaşı Çevre Düzeni Plan Değişikliğinde Mogan Gölü’nün doğu ve batı yakalarında Ticaret-Turizm Alanı (TİCT), Ticari Rekreasyon Alanı (TİCR), Rekreasyon Alanı, Bölge Parkı ve Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı, kullanım kararları tanımlanmaktadır. İnsan hareketliliğinden korunması gereken alanlarda, bu çevre düzeni planı doğal olanı katliam planıdır. Mogan ve Eymir Gölleri bebek gibi özenle bakılması gerekirken, hoyratça su kalitesinin ve su rejiminin bozulmasına neden olacak, yaban hayatına zarar verecek, rahatsızlık yaratacak ve ekolojik ilişkileri parçalayacak, bölgenin flora ve faunasını yok edecek bir düzenleme, ‘çevre düzeni planı değil, rant düzeni planıdır’. Bu uygulamalara devam edildikçe, iklim değişikliği krizi ile birlikte, yaşamımız kesintisiz pandemi süreçleriyle karşı karşıya kalacaktır.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0