AnasayfaHaber

Gençlik örgütleri İsrail Büyükelçiliği önünden seslendi: “Direnen Filistin halkı kazanacak”

Gençlik örgütleri İsrail Büyükelçiliği önünden seslendi: “Direnen Filistin halkı kazanacak”

İsrail'in saldırıları ve Filistinlilerin direnişi sürerken Ankara'daki üniversiteli gençlik örgütleri de İsrail Büyükelçiliği

İşkencedere Vadisi’nde yapılması planlanan taş ocağına tepkili yaşam savunucularına İstanbul’da polis engeli
İSİG Meclisi: “Haziran ayında 173, yılın ilk altı ayında en az 1155 işçi hayatını kaybetti”
İstanbul 1 Mayıs Platformu: “Direnişin sesi sınırlandırılamaz, 1 Mayıs ‘temsili’ kutlanamaz”

İsrail’in saldırıları ve Filistinlilerin direnişi sürerken Ankara’daki üniversiteli gençlik örgütleri de İsrail Büyükelçiliği önünde bir eylem yaparak “Direnen Filistin halkı kazanacak” dedi

Üniversiteli gençlik örgütleri, işgalci İsrail’in saldırıları karşısında direnen Filistin halkına destek için İsrail Büyükelçiliği önünde bir eylem düzenledi.

Anarşist Gençlik, Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Gençlik Dernekleri, Gençliğin Devrimci Güçleri, Kaldıraç Üniversite, Öğrenci İnisiyatifi, Öğrenci Kolektifleri ve Yeni Demokrat Gençlik üyesi üniversitelilerin katıldığı eylemde “Direnen Filistin halkı kazanacak” yazılı pankart taşındı.

Eyleme katılan gençlik örgütleri adına hazırlanan ortak açıklamayı Öğrenci Kolektifleri’nden İrem Naz Çelik okudu. Çelik, Filistinlilerin 1948’den beri direndiğini ve direniş sürdükçe İsrail saldırganlığının başarıya ulaşamayacağını söyledi:

1948’den beri tanklarla, bombalarla yenemediği Filistin halkını şimdi zorla yerinden etmeyle, sürgünle yenmeye çalışıyor. Bizler 1948’den beri Filistin halkının direnişinin yenilmediğini biliyoruz. Bu saldırıların da başarılı olamayacağından eminiz.

15 Mayıs günü İsrail Devleti’nin kuruluş günüdür. Bu tarih Filistin halkı için yıllar boyunca katledilenleri anmak, işgale karşı direnişi büyütmek için sokağa çıktığı “Nakba” günü olarak sembolleşmiştir. Bu yıl Nakba yaklaşırken katil ve işgalci İsrail Devleti’nin Filistin’e yönelik saldırıları sürüyor.

Açıklamada yıllardır Filistin topraklarını işgal etmek için çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin binlerce Filistinliyi katleden İsrail Devletinin yaklaşık bir haftadır Doğu Kudüs’te bulunan Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlileri düzenlediği saldırılarla mahalleden zorla çıkarmaya çalıştığı hatırlatılarak, “Bu mahallelere yerleştirilenlerin İsrail Devleti’nin paramiliter grupları olduğunu biliyoruz. Bu işgalciler de, İsrail Devleti’yle birlikte Filistin halkına saldırıyı genişletiyor” denildi.

İkiyüzlü politikalar teşhir edildi

Açıklamada Türkiye’yi yönetenlerin söylemde Filistinlilerin yanındayken devletler arası ilişkilerde İsrail’in yanında olduğuna dikkat çekildi:

İsrail Devleti, Filistin halkına saldırırken; Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, bakanlık, parlamento düzeyinde açıklamalar yaparak saldırıların karşısında olduğunu söylüyor. On yıllardır İsrail Devleti’nin savaş pilotları, dağlık arazi tatbikatlarını Konya’da yaparken, İsrail Devleti’nin mühendisleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin savaş uçaklarını modernize ederken, iki devlet arasında milyonlarca dolarlık ticaret anlaşmaları tıkır tıkır işlerken saldırıların karşısında olduklarını söylüyorlar.

“Filistin direnişi, bu toprakların devrimci tarihiyle ortak değerlere sahip”

Açıklamada, “Filistin halkının özgürlük mücadelesi, yaşadığımız toprakların devrimci tarihiyle ortak değerlere sahiptir” denilerek şunlar söylendi:

Bu topraklarda yaşayan yüzlerce devrimci Filistin halkının yanında savaşmış, yaşamını yitirmiştir. Bu iki devletin savaş uçaklarından çıkan bombalar nasıl ortaksa, halkların özgürlük mücadelesi de ortaktır. Filistin’de işgalcilere karşı tarih boyunca omuz omuza direndik, direnmeye devam ediyoruz. Filistin halkının tarihi İntifada’larla doludur. Bugün de işgalcilerin saldırılarına karşılık, Gazze’den Kudüs’e, Lod’dan Batı Şeria’ya direniş büyümektedir.

Açıklamanın Filistin’deki direnişe selam gönderilerek sonlandırıldı:

Filistin’de direniş büyüyor. Filistinliler yaşadıkları toprakları cesaretle savunuyorlar. İsrail Devleti’ne geçit vermeyen Filistin Halklarının direnişini selamlıyoruz. On yıllardır süren özgürlük mücadelesiyle hep omuz omuzaydık, bugün de omuz omuzayız. Bir kez daha işgalcilerin büyükelçiliğinin önünden, işbirlikçilerin başkentinden sesleniyoruz: İşgalciler yenilecek, direnen Filistin halkı kazanacak.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0