AnasayfaHaber

Gazeteci Melis Alphan hakim karşısına çıktı: 6 yıl önce Newroz’dan bir fotoğraf paylaşmak suretiyle…

Gazeteci Melis Alphan hakim karşısına çıktı: 6 yıl önce Newroz’dan bir fotoğraf paylaşmak suretiyle…

2015 yılında Diyarbakır'daki Newroz'da çekilmiş fotoğrafı paylaşması "örgüt propagandası" sayıldığı için hakkında dava açılan

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri: “Demokratik, eşit ve özgür bir ülke için mücadele etmeye devam edeceğiz”
İzol ailesinden Şenyaşar ailesine ziyaret
1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyen üniversitelilere Vatan Emniyet’te işkence: “Polisler öldürmek istercesine üzerimize saldırdı”

2015 yılında Diyarbakır’daki Newroz’da çekilmiş fotoğrafı paylaşması “örgüt propagandası” sayıldığı için hakkında dava açılan Melis Alphan hakim karşısına çıktı. Dava 21 Mayıs’a ertelendi

2015 yılında Diyarbakır’daki Newroz alanında çekilmiş fotoğrafı “Newroz pîroz be” yazarak paylaştığı için hakkında 6 yıl sonra dava açılan Melis Alphan, hakim karşısına çıktı.

Savcı, Alphan’ın “Basın ve Yayın Yoluyla Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan 1 buçuk yıldan, 7 buçuk yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Davanın ilk duruşması 6 Nisan salı günü Çağlayan Adliyesi’ndeki 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Melis Alphan mahkemede yaptığı savunmada şunları söyledi:

Hak arayışlarının her daim barışçıl yöntemlerle yapılması gerektiğine derinden inanan bir yurttaş ve gazeteci olarak, burada içinde “terör” geçen bir suç iddiasıyla yargılanmak, sanırım benim bugüne dek uğradığım en büyük haksızlıklardan biri.

Alphan, fotoğrafın 2015 yılında Diyarbakır’da devletin izniyle gerçekleştirilen ve TRT dahil tüm televizyon kanallarında yayınlanan Newroz kutlamalarından bir kare olduğunu belirterek şunları söyledi:

Oysa ben o gün orada değildim. Daha da önemlisi, gazetecilik kariyerimde o dönem hükümetin büyük önem verdiği çözüm sürecinden ziyade sosyal politikalar ve sosyal sorunları ele aldım. Fakat her kanal tarafından canlı yayınlanan bu kutlamaları ben de televizyondan izledim. Ben olmasam da yüz binlerce insanın olduğu ve devletin bakanlarının da sosyal medya paylaşımları yaptığı alanda, Anadolu Ajansı, Hürriyet, Milliyet, Sabah, CNN Türk, NTV ve Yeni Şafak dahil onlarca gazete ve televizyonu temsilen yüzlerce gazeteci de vardı. Ayrıca aynı toplantıda milletvekilleri, belediye başkanları, yurt dışı misyonlarını temsilen diplomatlar ve sivil toplum örgütleri de bulunuyordu.

Ben ise sadece onların sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflardan birini alıp paylaştım, altına da “Nevruz kutlu olsun” yazdım.

Duruşmayı gazeteciler Mehveş Evin, Fatih Polat, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü adına Erol Önderoğlu, HDP milletvekili Hüda Kaya ve HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut da takip etti.

Savunmaların ardından esas hakkındaki mütalaası açıklayan duruşma savcısı Melis Alphan’ın “üzerine atılı suçu işlediğini” belirterek, “örgüt propagandası”ndan cezalandırılmasını istedi. Bir sonraki duruşması 21 Mayıs’ta görülecek.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0