AnasayfaHaber

Fon tartışmasını fırsat bilen Fahrettin Altun, Medyascope’u hedef aldı

Fon tartışmasını fırsat bilen Fahrettin Altun, Medyascope’u hedef aldı

Oda Tv'nin ABD menşeli bir vakfın Türkiye'de çeşitli kuruluşlara fon dağıttığı ve en yüksek fo

Torba yasadan yeni içki kısıtlaması çıktı
SES, TTB ve Dev Sağlık İş’ten İstanbul Sözleşmesi açıklaması: “Hem COVID-19’a hem de kadına yönelik şiddetle mücadele ediyoruz”
Soma Davası yeniden: “Mahkeme sanıkların bizzat duruşmaya getirilmesi ve tutuksuz yargılananların tutuklanması taleplerini reddetti”

Oda Tv’nin ABD menşeli bir vakfın Türkiye’de çeşitli kuruluşlara fon dağıttığı ve en yüksek fonun da Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope olduğunu vurguladığı haberinin ardından cereyan eden fon tartışmasına Fahrettin Altun, Medyascope’u hedef alarak dahil oldu. Bu kuruluşların basın özgürlüğü gibi “bahanelerle” Türkiye’deki “demokrasi” sorununu herhangi birinin masasına meze yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Altun, fon alan medya kuruluşları hakkında yasal düzenleme gerektiğini ifade etti

Fon tartışmasını fırsat bilen Fahrettin Altun, Medyascope’u hedef aldı

Medya kuruluşlarının fon almasının doğru olup olmadığı üzerinden yürüyen tartışmaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Medyascope’u hedef alarak dahil oldu. Altun, konuyla ilgili AA’ya yaptığı açıklamada, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir vakfın Türkiye’de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti. Altun, fon tartışmalarıyla gündeme gelen Medyascope’un adını ağzına almasa da yurt dışından fon alan medya kuruluşlarının fon aldıkları ülkelerin çıkarlarını gözettiğini ifade etti.

Bu kuruluşların basın özgürlüğü gibi “bahanelerle” Türkiye’deki “demokrasi” sorununu herhangi birinin masasına meze yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Altun, fon alan medya kuruluşları hakkında yasal düzenleme gerektiğini ifade etti.

Altun’un ifadeleri şöyle:

Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz.

Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD’de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye’de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız.

Tartışmanın nasıl başladı?

Medayada fon tartışması Oda Tv’nin dün yaptığı haberle gündeme geldi. ABD menşeli Chrest Foundation adlı vakfın Türkiye’de çeşitli kuruluşlara fon verdiğini belirten Oda Tv, en yüksek fonu alan kuruluşun da Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope olduğunu vurguladı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0