AnasayfaHaber

Filistin’de direniş sürüyor: Gazze’de 13’ü çocuk 43 kişi hayatını kaybetti

Filistin’de direniş sürüyor: Gazze’de 13’ü çocuk 43 kişi hayatını kaybetti

İsrail güçleriyle Filistin direnişçileri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Filistin direnişi

Hazal Yalın’ın “1945 Türkiye-SSCB İlişkileri” kitabı raflarda
“Yalan üretim merkezi” videosu AKP hesaplarından kaldırıldı
Kayı İnşaat işçileri direniyor: “Konkordato süresi doldu ama haklarımızı hala alamadık”

İsrail güçleriyle Filistin direnişçileri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Filistin direnişine çeşitli ülkelerden destek eylemleri de yapılırken Lod şehrinde OHAL ilan edildi

Filistin’de direniş sürüyor: Gazze’de 13’ü çocuk 43 kişi hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye olan saldırıları sürüyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, son saldırının başlamasından bu yana toplam ölü sayısının 13’ü çocuk olmak üzere 43 olduğunu açıkladı. En az 233 kişi yaralandı.

Filistin Kızılayı, yaptığı paylaşımla İsrail güçlerinin yaralılara yönelik tıbbi müdahaleyi de engellediğini gösteriyor.

İsrail ordusu, Gazze’den İsrail’in çeşitli yerlerine yaklaşık 1.500 roketin ateşlendiğini ve takviye kuvvetleri eklediklerini söyledi. Filistin direniş örgütlerinin bu saldırısı sonucu beş İsrailli öldürüldü.

Lod’da direniş büyüdü, İsrail OHAL ilan etti

Al Manar English’in haberine göre işgal altındaki Lod, Umm Al-Fahm ve Rahat kentlerindeki Filistinli gençler, İsrail’in El Aksa Camii, Şeyh Jarrah Mahallesi ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısını İsrail güçleriyle çatışarak protesto etti.

İsrailli işgalcilerin arabalarını ve polis karakollarını yakan Filistinli gençler, İsrail polisleriyle çatıştı ve onları kaçmaya zorladı. Salı gecesi İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Lod’da olağanüstü hal ilan etti. Batı Şeria’dan İsrail sınır polisi getirildi.

lod

OHAL ilan edilen Lod’dan bir görüntü.
Kaynak: BBC

İsrail, fosfor bombası kullanıyor

Yine Al Manar’ın haberine göre Filistinli direnişçiler, İsrail işgalinin gece boyunca uluslararası boyutta yasaklanmış silahlar olan beyaz fosfor bombaları kullandığını bildirdi.

Filistin direnişine uluslararası destek

Dünyanın dört bir yanında binlerce insan İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etti. El Cezire’nin verdiği habere göre İsrail konsoloslukları önünde de gerçekleşen eylemlerde Mescidi Aksa’ya yönelik baskılar ve Filistin’deki sivillerin yaşadığı bölgelerde yapılan hava saldırılarını protesto eden eylemciler “Özgür Filistin” sloganlarıyla yürüdüler.

Screenshot 2021 05 12 In Pictures Global protests in solidarity with Palestinians

Screenshot 2021 05 12 In Pictures Global protests in solidarity with Palestinians1

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0