AnasayfaHaber

Fahrettin Koca’ya göre yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok

Bugün (12 Nisan) akşam saatlerinde başlayan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Ha

Siyaset bilimi profesörüne dış politika eleştirisi yaptığı için soruşturma: “Özellikle hükümet ve onun mensuplarına…”
Limter-İş’ten Tuzla Tersanesi önünde iş cinayeti protestosu: Çarklar patrondan yana dönüyorsa, sömürü ve iş cinayetleri kaçınılmazdır
Polis bu gece de vinçle CHP binalarına dayandı: Sadece “128” yazılı pankartlar da indirildi

Bugün (12 Nisan) akşam saatlerinde başlayan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış olmadığını ifade eden Koca, tedbirlere ilişkin yöneltilen soruya “Yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısında sunacağız” cevabını verdi

Bugün (12 Nisan) akşam saatlerinde başlayan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış olmadığını ifade eden Koca, tedbirlere ilişkin yöneltilen soruya “Yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısında sunacağız” cevabını verdi.

Türkiye’nin dünyada en çok aşı yapılan 6. sıradaki ülke olduğunu da ifade eden Koca’nın basın toplantısında öne çıkan başlıklar ise şöyle:

“Faktörlerden biri belirsizliğin verdiği gerginliğin içinde zamanla yorulmuş olmamızdır”

Ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Dünkü vaka sayımız 52 bin 676, vefat sayımız 248’dir. Toplam vaka sayımız 3 milyon 798 bin 333’e, vefat sayımız 33 bin 702’ye ulaşmıştır. Mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il il gösteren bir harita yayınlıyoruz.

Faktörlerden biri belirsizliğin verdiği gerginliğin içinde zamanla yorulmuş olmamızdır. Diğer olumsuz faktör virüsün yeni varyantlarıdır. Yorgunluğun haklı sebepleri var. Mutasyon ve varyantlar konusunda ise genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı ama şu an için bu gerçekleşmedi.

“Varyant ilk koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır”

Varyant ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık göstermiş virüs demektir. Virüsün geçirdiği değişim bazen etkisiz hale gelmesine de neden olabilir. Vaka artışlarında etkisi yüksek olan varyantlarla virüsün daha ciddi değişime neden olmuş mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir. Son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettik. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. İlk koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır.

Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür. Az sayıda olmakla birlikte California, New York ile B1521 varyantı da tespit edilmiştir. Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi bu yeni durum vaka sayılarını etkilemekle kalmadı, hastaneye başvurular ile yatan hasta sayısına da yansımaya başladı. Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yoktur.

Sağlık hizmetlerimiz halen genel sağlık hizmetlerini kapsayacak şekilde eksiksiz sürmektedir. Yükümüz önü alınamaz şekilde ağırlaşırsa geçmişte olduğu gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz. Bu gerçek, bizi uyarıyor. Gerçeğin uyarısına dikkat etmek zorundayız. Aşının etkisini hep birlikte gördük. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.

18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. 2. doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir.

Şartlar bizi hızla toparlanmaya davet ediyor. Günlük vaka sayıları 50 binin üzerine çıkmışken başkasından duyulacak uyarıya ihtiyaç olmamalıdır. Haritalar, tablolardaki sayılar güçlü birer uyarıdır. Salgının getirdiği kısıtlamalarla günlük hayatın ihtiyaçları arasındaki makul dengeyi tekrar kuralım. Aşı programı ilerlerken mücadelenin süresini kısaltalım. Bu iş bitene kadar bir gün bile yalnız kalmayacaksınız. Bizi bir gün bile kararsız ya da yılgın görmeyeceksiniz. Sizden isteğimse moralinizi yükseltmenizdir.

“65 yaş üzerinin vaka sayıları içindeki oranı düştü”

65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibariyle toplam vaka içindeki oranı yüzde 17,7. Şimdi ise yüzde 8,2. Yani aşılama sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda. Bu dönemde aşılanan kişi sayısı ise 65 yaş üstü yüzde 76,4. Yüzde 100 aşılanamadı. Halen yüzde 23,6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde aşısını yaptırmış durumda değil.

Sağlık çalışanlarına baktığımızda aynı tabloda, toplam vaka içindeki payı yüzde 5,3. Sağlık çalışanlarında aşılama oranı yüzde 86. Toplam vaka içindeki payı şu an yüzde 1,37’ye kadar indi. Bu aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu.

Hastanede özellikle 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının yatışlarını gösteren tablo. 65 yaş üstünde yüzde 57,4 iken, şimdi yüzde 31’e kadar düşmüş durumda. Sağlık çalışanlarında daha belirgin, yüzde 3,1 iken, şu an 0,78. Yani dörtte bir, hatta beşte bir oranında inmiş durumda.

Yoğun bakımda yüzde 69,9, yüzde 48,4’e 65 yaş üstü vatandaşlarımızın düşen oranını görmüş oluyoruz. Sağlık çalışanlarımız ise yüzde 1,1 iken, şu an 0,25’e kadar inmiş durumda.

Entübe vakalar içinde 65 yaş üstündeki vatandaşımızın oranı yüzde 71’den yüzde 54,4’e indi. Sağlık çalışanları da yüzde 1,1 iken, şu an 0,15’e indi.

Vefat edenler içinde ise 65 yaş üstü vatandaşlarımızda, yüzde 65 oranında düştüğünü görüyoruz. Aşılama oranında da yüzde 76,4 olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum. Aşının 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına daha erken yapıldığı için, hem hastanede yatış, hem yoğun bakım, hem de entübe hastalar boyutunda baktığımızda belirgin bir fayda sağladığını, vatandaşlarımızın bu noktada tanımlanmış olan kişilerin aşılarını yaptırma konusunda hassasiyet göstermelerini ifade etmek istiyorum.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0