AnasayfaHaber

Fahrettin Koca: “Nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır”

Fahrettin Koca: “Nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ramazan Bayramı öncesi Bilim Kurulu'nun yaptığı son toplantının

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 63. gününde
Cihatçı cenneti İdlip’te TSK’ye yönelik bir saldırı daha: 1 asker yaşamını yitirdi, 4 asker yaralandı
Bahçeli’den Gergerlioğlu kararı üzerinden AYM’ye tehdit: “Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ramazan Bayramı öncesi Bilim Kurulu’nun yaptığı son toplantının ardından açıklama yaptı. Alınan tedbirler sonrasında vaka sayılarında önemli bir düşüşün yaşandığını söyleyerek, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır” dedi

Fahrettin Koca: “Nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından YouTube üzerinden canlı olarak yayımladığı video ile açıklamalarda bulundu. COVID-19 salgınına yönelik tedbirlerin etkisini değerlendirdiklerini aktaran Koca, “Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz” dedi.

Uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşandığını söyleyen Koca, “10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor.” diyerek şunlara değindi:

  • Mutasyonlar ile ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada bir gerçek var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil.
  • Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.
  • Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.
  • Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp “Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 milyon değil” diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detayları ile ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık.
  • Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.
  • Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi, “Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? / Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!”

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0