AnasayfaHaber

Eskişehir Halkevi üyelerine “Yaşamak istiyoruz” dedikleri için dava: “İnsanca yaşam talebini haykırmak yurttaşlık görevimizdir”

Eskişehir Halkevi üyelerine “Yaşamak istiyoruz” dedikleri için dava: “İnsanca yaşam talebini haykırmak yurttaşlık görevimizdir”

Halkevleri'nin "Yaşamak istiyoruz" kampanyası kapsamında Eskişehir'de yapılan basın toplantısı

İran’da homofobik nefret cinayeti
Çankaya Belediyesi işçileri, belediye önünde eylemde: Genel İş, Çankaya Belediyesi işçilerinin taleplerinin karşılanmadığı sözleşmeye imza attı
“Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla Taksim’e yürüyen üniversitelilere polis saldırdı: “Kampüsten sokağa biz kazanacağız”

Halkevleri’nin “Yaşamak istiyoruz” kampanyası kapsamında Eskişehir’de yapılan basın toplantısının ardından gözaltına alınan 9 Eskişehir Halkevi hakkında 2911 sayılı yasaya muhalefetten dava açıldı. Eskişehir Halkevi, 2 Nisan’da görülecek duruşma öncesi dayanışma çağrısı yaptı

Eskişehir Halkevi üyelerine “Yaşamak istiyoruz” dedikleri için dava: “İnsanca yaşam talebini haykırmak yurttaşlık görevimizdir”

Halkevleri’nin “Yaşamak istiyoruz” kampanyası kapsamında Eskişehir’de yapılan basın toplantısının ardından 9 Halkevi üyesi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Halkevleri üyeleri hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet suçlaması ile dava açıldı.

2 Nisan Cuma günü Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma öncesinde, Eskişehir Halkevi bir açıklama yayımlayarak dayanışma çağrısında bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’nin her düzeyde yaşadığı yıkıma, krize, şiddete ve haksızlıklara karşı “yaşamak istiyoruz“ dedik. Ülke çapında Halkevleri’nin başlattığı İnsanca Yaşamak İstiyoruz kampanyasını Eskişehir halkına duyurmak için 25 Ekim 2020 tarihinde yapacağımız toplantıya izin verilmedi, 9 üyemiz haksız şekilde gözaltına alındı. Kampanyamız ve üyelerimiz hakkında başlatılan soruşturmanın sonunda Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Hastalandığımız, öldüğümüz, işimizi ve ekmeğimizi kaybettiğimiz, şiddet gördüğümüz, haksızlıklara uğradığımız pandemi Türkiye’sinde insanca yaşam talebini haykırmak yurttaşlık görevimizdir ve hiç kuşkusuz Halkevleri örgütünün mücadele programıdır.

Üyelerimiz hakkında açılan bu davada sesimizi Eskişehir Adliyesi koridorlarından da yükselteceğiz.

Dostlarımızı, üyelerimizi, siyasi parti temsilcilerini, demokratik kitle örgütlerini, meslek kuruluşlarını, dernekleri, vakıfları ve duyarlı Eskişehir halkını sesimize ses katmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

2 Nisan 2021 Cuma günü, saat 09.15’te, Eskişehir Adliyesi A Kapısı önünde toplanıyoruz.

Eskişehir’de de “Yaşamak istiyoruz” demek yasak: “AKP salgın şartlarını zulmünün bahanesi haline getirdi”

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0