AnasayfaHaber

Erdoğan’a hakaret davası bu, mantık aramayın: Demirhan’a daha önce ceza aldığı tweet’ten aynı suçlamayla ikinci dava

Erdoğan’a hakaret davası bu, mantık aramayın: Demirhan’a daha önce ceza aldığı tweet’ten aynı suçlamayla ikinci dava

Emekciler.net editörü Ali Ergin Demirhan 2018 ve 2019 yıllarında paylaştığı 5 tweet nedeniyle bir kez daha İstanbul 22. Asliy

Polis, Bakırköy Meydanı’nda 1 Mayıs çağrısı yapan işçilere işkence ile saldırdı: Onlarca gözaltı
Türkiye Ormancılar Derneği’nden İkizdere açıklaması: Fahiş bir planlama hatası var, taş ocağı projesi derhal iptal edilmeli
“Basın özgürlüğü, evrensel ve yerel hukukun güvencesi altındadır ve aykırı her türlü uygulama suçtur!”

Emekciler.net editörü Ali Ergin Demirhan 2018 ve 2019 yıllarında paylaştığı 5 tweet nedeniyle bir kez daha İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Ancak mahkemenin asıl suç unsuru olarak gösterdiği tweet nedeniyle, Demirhan yine aynı mahkemede aynı suçlamayla yargılanmış ve ceza almıştı

Emekciler.net editörü Ali Ergin Demirhan, 2018 ve 2019 yıllarında yaptığı 5 Twitter paylaşımı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Demirhan ve avukatı Arkın Hürtaş hazır bulundu.

Çubuk saldırısı üzerine yapılan hatırlatma ve paylaşımlar

İddianamede suç unsuru olarak gösterilen 3 tweet, 21 Nisan 2019’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı asker cenazesi sırasında maruz kaldığı linç girişimi üzerine atılan şu tweet’ler:

Brüksel Havaalanı Katliamı hatırlatması

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Çubuk’taki linç girişiminden sonra atılan tweet’ler üzerine hazırladığı rapora, Demirhan’ın 2018 yılında paylaştığı iki tweet daha eklenmiş. Birincisi Tayyip Erdoğan’ın sık sık Avrupa’ya yönelttiği “terör gelir sizi de vurur” sözleri ile Türkiye’den Avrupa’ya gönderilen cihatçı katliamları arasındaki “tesadüfi” ilişkiye dair bir hatırlatma.

Demirhan, 2016 yılında Hatay’da Suriye savaşının etkileri hazırlanan 3 ayrı raporun koordinatörlüğünü yürütmüş, ilk raporda IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya nasıl transfer edildiği anlatılmış, uluslararası basında da yer bulan raporun yayımlanmasından bir hafta sonra tarif edilen mekanizmayla Belçika’ya giden bir cihatçının yer aldığı Brüksel Katliamı gerçekleşmişti. (İlgili rapora haberin altında ulaşabilirsiniz.)

Demirhan söz konusu tweet’lerin haber, yorum ve hatırlatmalardan ibaret olduğunu hakaret olarak değerlendirilmesinin mantıksız olduğunu söyledi.

Bereketli bir tweet: “Diktatör bozuntusu”

Hakim ise ilk dört tweet üzerinde durmayarak 2018 yılında Gezi Direnişi’nin yıldönümünde paylaşıldığı belirtilen “Kendi kendini yönetmesini bilen milyonlarca yerli çapulcu, diktatör bozuntusuna isyan etmiştik #HepimizGezideydik ve çok güzeldi” yazan beşinci tweet’i sordu.

Ancak Demirhan aynı tweet nedeniyle aynı mahkemede, yani 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde daha önce de yargılandığını ve 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldığını, üstelik söz konusu tweet’te “diktatör bozuntusu” ile kastedilen kişi ve makama ilişkin bir ibare bulunmadığını belirterek, “Aynı tweet yüzünden aynı suçlamayla kaç kez ceza verilecek?” diye tepkisini dile getirdi.

Demirhan’ın avukatı Arkın Hürtaş da mahkemeye aynı tweet için aynı suçlamayla daha önce de dava açtıklarını ve bu dava sonucu hüküm verildiğini hatırlattı.

Hakim, aynı fiil nedeniyle kesinleşmiş hüküm bulunduğundan davanın reddine karar verdi.

Demirhan’a daha önce “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan üç ayrı davada 11 ay 20 gün ve 1 yıl 2 ay 17 günlük iki hapis cezası, 7 bin TL de para cezası verilmişti.

İlgili haberler:


HATAY-RAPOR-II-PDF

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0