AnasayfaHaber

Erdoğan Kuzey Kıbrıs’ta müjdesini açıkladı: “Külliye, parlamento binası ve millet bahçesi inşa edilecek”

Erdoğan Kuzey Kıbrıs’ta müjdesini açıkladı: “Külliye, parlamento binası ve millet bahçesi inşa edilecek”

Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek etkinliklere katılmak

Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 “gökkuşağı gözaltısına” iddianame hazırlandı
Mısra Öz, COVID-19 nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı
Gençlik örgütlerinden Kadıköy’de Suruç için adalet zinciri: “6. yılında Suruç için adalet herkes için adalet”

Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek etkinliklere katılmak için Kuzey Kıbrıs’a gitti. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumunda milletvekillerine hitap eden Erdoğan, “KKTC’de külliye, parlamento binası ve millet bahçesi inşaatı yakında başlayacak” dedi

Erdoğan Kuzey Kıbrıs’ta müjdesini açıkladı: “Külliye, parlamento binası ve millet bahçesi inşa edilecek”

Fotoğraf: Erdoğan, KKTC’de Ercan Havalimanı’nda resmi törenle karşılanırken

Tayyip Erdoğan ve beraberindeki Türk heyeti, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek etkinliklere katılmak için Kuzey Kıbrıs’a gitti. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi olağanüstü oturumunda milletvekillerine seslenen Erdoğan müjdesini açıkladı ve “KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları sona erdi, inşasına da inşallah yakında başlıyoruz” dedi.

“Bu projeyi hayata geçirerek nasıl bir Kuzey Kıbrıs devleti varmış birilerinin görmesi lazım”

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı’nın doğru düzgün bir cumhurbaşkanlığı binası, külliyesi ve parlamento binası olmadığını belirten Erdoğan, “Bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz” dedi. Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Külliyesi binasının İngilizlere ait bir gecekondu olduğunu da belirten Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti ve inşasına da yakında başlıyoruz. Bu projeyi hayata geçirerek nasıl bir Kuzey Kıbrıs devleti varmış birilerinin görmesi lazım” ifadelerini kullandı.

500 dönümlük arazi içerisinde parlamento binasının da olduğu külliyenin yanı sıra bir millet bahçesi

Lefkoşa’da Metehan bölgesinde 500 dönümlük bir araziyi bu iş için tahsis ettiklerini belirten Erdoğan, bu 500 dönümlük arazi içerisinde parlamento binasının da olduğu külliyenin yanı sıra bir millet bahçesinin de olacağını aktardı.

CTP ve TDP’den boykot

Kuzey Kıbrıs Parlamentosu’nda 12 milletvekiline sahip Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve üç milletvekiline sahip Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Erdoğan’ın Cumhuriyet Meclisi’nde yapacağı konuşmayı boykot etti. Meclis’teki oturuma katılmama kararı alan muhalefet partileri, boykot kararlarına gerekçe olarak “Türkiye ile KKTC ilişkilerinin karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki yerine, buyuran ve biat eden bir anlayışın hakim hale gelmesini” gösterdi.

Müjde açıklayacağını söylemişti

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’a doğru yola çıkmadan önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada müjdeyi açıklayacağını bildirerek “Biraz sonra KKTC parlamentosunda yapacağım konuşmada inşallah açıklayacağım” demişti.

Erdoğan Kuzey Kıbrıs’a hareket etmeden önceki açıklamasında, “Adadaki kardeşlerimizle birlikte çifte bayram yaşayacağız” demişti. İki günlük ziyareti sırasında Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geleceklerini ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında istişarelerde bulunacaklarını belirten Erdoğan, “Sayın Tatar ile birlikte yürüttüğümüz farklı alanlardaki projelerin açılışlarını yapacak, yeni projelerin adımlarını atacağız” demişti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0