AnasayfaHaber

Erdoğan bir gecede görevden aldı ama neden? COVID-19 test kiti alımındaki yolsuzluğun hesabı verilmeyecek mi?

Erdoğan bir gecede görevden aldı ama neden? COVID-19 test kiti alımındaki yolsuzluğun hesabı verilmeyecek mi?

Erdoğan'ın görevden aldığı isimler arasında Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe özellikle dikkat çekiyor. Meşe'

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 1 Mayıs programı: 30 Nisan’da anmalar, işyeri etkinlikleri ve meydanlarda buluşmalar; 1 Mayıs günü temsili program
Kadınlar İstanbul’un 4 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”
Şilan ve Anıl hakim karşısında: “İki ay boyunca tutuklu kalmamızın nedeni bize biçilen gömleği giymeyi reddetmemizdir”

Erdoğan’ın görevden aldığı isimler arasında Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe özellikle dikkat çekiyor. Meşe’nin yönetim kurulu üyesi olduğu Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ, pandemi sürecinde pek çok yolsuzluk iddiası ile gündeme gelmişti. Sağlık Bakanlığı’na 9,8 TL’lik test kitlerini 32 TL’ye satan ve gayri şeffaf ihale süreçleri ve hükümet koruması altında bu ticaretin tekelini elinde tutan şirket hakkında soruşturma açılmadığı gibi muhalefet partilerinin ve meslek örgütlerinin çağrılarına rağmen kamuoyuna bir açıklama da yapılmadı

Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alınarak yerine Doç. Dr. Tolga Tolunay atandı.

Ayrıca on büyükelçinin merkeze alınıp yerlerine on büyükelçinin atandığı kararnamede Sağlık Bakanlığı’ndaki bu görevden alma ve atama özellikle dikkat çekiyor.

Görevden alınan Prof. Dr. Emine Alp Meşe aynı zamanda Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve bu şirket hakkında COVID-19 sürecinde pek çok yolsuzluk iddiası gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı’na 9,8 TL’lik test kitlerini 32 TL’ye satan ve gayri şeffaf ihale süreçleri ve hükümet koruması altında bu ticaretin tekelini elinde tutan şirket hakkında soruşturma açılmadığı gibi muhalefet partilerinin ve meslek örgütlerinin çağrılarına rağmen kamuoyuna bir açıklama da yapılmadı.

Sağlık Bakanlığı açıklasın

Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin geceyarısı görevden alınmasının ardından bir sosyal medya paylaşımı yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) de bu duruma dikkat çekerek “Sağlık Bakanlığı’ndaki art arda görevden almaların COVİD-19 test kitlerinin yolsuzluğu iddialarının ardındaki gerçekler topluma şeffaflıkla açıklanmalıdır. Sağlık Bakanlığı, bu test kitlerinin neden tek firmadan alındığını, kaç liraya alındığını, kaç adet alındığını açıklamalıdır” dedi.

Ne olmuştu?

USHAŞ, Mart 2020’de COVID-19 tanısında kullanılan “yerli” PCR test kitini Sağlık Bakanlığı’na normal fiyatının yaklaşık 4-5 katı fazlasına satmasıyla gündeme gelmişti.

Konuyu gündeme getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Biz, ‘USHAŞ test kitlerini kaç liradan aldık?’ ‘Niye Bioeksen firmasında ısrar ediyorsunuz, 12 firma var, niye bu ısrar?’ diye sorduk” demişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Emir’e “Bu kiti yerlileştirmek istedik, bir firma yerlileştirdi. Bu firmadan bizim aldığımız rakam 32 lira. Bu firmaların sayısı 12’ye çıktı ve bizim 32 liraya aldığımız kiti, hepsini ihaleye soktuk fiyatı 9,8 TL’ye indirdik. 1,7 milyon kiti geriye dönük fatura keserek aldım. Kamu mantığında yeri yok, ben onu anlıyorum ama bunu yaptım diyorum” diyerek yanıt vermişti.

CHP’li Emir, “Bakan’ın verdiği hesaba göre 1,7 milyon test kitinde yaklaşık 40 milyon TL’lik fazla ödeme çıkıyor. Bu işin peşine düşmesek üstüne yatacaklardı” diye konuşmuştu.

Emir şu ifadeleri kullanmıştı:

Mart ayında USHAŞ, aynı test kitini bakanlığa 9,8 TL yerine çok daha pahalıya satmıştı. Olayın üstünü kapatmaya çalışarak siyasi sorumluluktan kaçtınız, halen kaçıyorsunuz. Biz bunu biliyorduk. Bize yakalanınca geriye dönük fiyat farkı faturası kestiler. Kitin fiyatı 9,8 TL ise, USHAŞ neden bakanlığı kazıklamak yoluna gitti? Bakan’ın verdiği hesaba göre 1,7 milyon test kitinde yaklaşık 40 milyon TL’lik fazla ödeme çıkıyor. Bu işin peşine düşmesek üstüne yatacaklardı. USHAŞ, 32 TL’ye satışını yaptığı bu test kitini firmadan kaç TL’ye aldı, bu sorunun da yanıtlanmasını bekliyoruz.

Yine Temmuz 2020’de Bakanlık’ta görevden almalar ve USHAŞ’ta istifalar yaşanmış ve yine bir soru önergesi ile Bakan’a sorular yönelten CHP’li Emir, Türkiye’de pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığının test kitlerini USHAŞ üzerinden temin ettiğini ve USHAŞ’ın da test kitlerini tek bir firmadan satın aldığını hatırlatarak şunları söylemişti:

10 Haziran’da Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle sunduğum soru önergesinde USHAŞ’ın yerli PCR testlerini neden sadece Bioeksen firmasından satın aldığını, bu testlerden kaç adet satın alındığını sormuştum. Ancak, Bakan bunların hiçbirini yanıtlamadı. Bugüne kadar kamuoyuna da bu konuyla ilgili şeffaf bir şekilde bilgi verilmedi.

USHAŞ hakkında tüm bu ciddi yolsuzluk iddialarına rağmen herhangi bir soruşturma açılmadı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0