AnasayfaHaber

Enerji işçilerinin sefalet zammına isyanı büyüyor: AYEDAŞ işçileri EnerjiSA’nın kapısına dayandı

Enerji işçilerinin sefalet zammına isyanı büyüyor: AYEDAŞ işçileri EnerjiSA’nın kapısına dayandı

Nisan sonunda İstanbul Avrupa Yakası'nda başlayan, dün Ankara ve Adana'ya da uzanan işçi eylemlerinin bu sabahki adresi de İst

Angel Halı patronu cep telefonlarını fabrika girişine bırakmayı reddeden çok sayıda işçiyi işten attı
Hazine arazileri gerici vakıf ve derneklere devrediliyor: “Devletin içini boşaltıp vakıflara geçiriyorlar”
İkizdere’de halkın Cengiz’e karşı direnişi 6. gününde: “Hele Türk askerine bak Türk askerine, müteahhidin askeri olmuşsunuz!”

Nisan sonunda İstanbul Avrupa Yakası’nda başlayan, dün Ankara ve Adana’ya da uzanan işçi eylemlerinin bu sabahki adresi de İstanbul Anadolu Yakası. Kentin Anadolu Yakası’na enerji dağıtım hizmeti veren AYEDAŞ’ta çalışan yüzlerce işçi EnerjiSA’nın Maltepe binası önünde toplandı. İşveren ile sarı sendika TES-İŞ arasındaki görüşmelerde resmi enflasyon oranı altında ücret artışı dayatılmasına tepki gösteren işçiler kendi aralarında bir heyet oluşturarak taleplerini EnerjiSA yetkililerine doğrudan iletti

Sarı sendika TES-İŞ ile enerji dağıtım şirketleri işverenleri arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçilerin taleplerinin dile getirilmesi bir yana bir yana resmi enflasyon artışının altında zam oranları istenmesi işçileri isyan noktasına getirdi.

Nisan sonunda İstanbul Avrupa Yakası’nda başlayan, dün Ankara ve Adana’ya da uzanan işçi eylemlerinin bu sabahki adresi de İstanbul Anadolu Yakası. Kentin Anadolu Yakası’na enerji dağıtım hizmeti veren AYEDAŞ’ta çalışan yüzlerce işçi EnerjiSA’nın Maltepe binası önünde toplandı.

photo1625724578

“Kölelik sözleşmesini kabul etmiyoruz / İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” yazılı bir pankart açan yüzlerce AYEDAŞ işçisi, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları atıldı.

EnerjiSA CEO’su Murat Pınar’ın “2021’in ilk altı ayında %48 büyüdük” dediğini belirten işçiler, bu büyümeyi sağlayan işçilere ise TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyonu oranının altında zam teklif edildiğini belirterek, devam eden görüşmelerde süreç Yüksek Hakem Kurulu’na gitmeden zam teklifinin işçilerin insanca bir ücret talebi dikkate alınarak revize edilmesini istedi.

İşçi heyeti taleplerini iletti

TES-İŞ yetkilileri EnerjiSA binasına girince “kapalı kapılar ardında görüşme yapılmasını istemiyoruz” diyen işçiler tepki gösterdi. Enerji işçilerinin tepkisi üzerine TES-İŞ yetkilileri EnerjiSA yetkilileri ile işçi heyeti olmadan görüşme yapmadıklarını belirterek, işçiler arasında belirlenen bir heyetle görüşmeye gitti.

EnerjiSA yetkilileri ile görüşen heyette yer alan işçiler, görüşme sonrası bina önünde bekleyen arkadaşlarına seslenerek şu talepleri işveren temsilcisine ilettiklerini belirtti:

“Sözleşme iki yıllık olacak. İlk yıl %5 ek ücret artışı ve 250 TL sosyal yardım. Birinci yıl 50 gün ikramiye, ikinci yıl için 60 gün ikramiye. İkinci yıl ilk altı ay enflasyon artı %4 refah payı, ikinci altı aya da enflasyon artı %4 refah payı. Vardiya tazminatına belirlenenin üstüne %5 ilave edilecek. Bugün EnerjiSA önünde eylem yapan hiçbir işçi hakkında bu eylem nedeniyle tutanak tutulmayacak.”

Daha sonra olay yerine gelen polis işçilerin şirket önünde daha fazla beklemesine izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine işçiler eylemlerini sonlandırdı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0