AnasayfaHaber

Enerji işçileri Adana’da da isyanda: “Sefalet ücreti istemiyoruz”

Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinde TEs-İŞ'in ilk altı ay için yüzde 9, ikinci altı ay

İşkencedere Vadisi’nde yapılması planlanan taş ocağına tepkili yaşam savunucularına İstanbul’da polis engeli
Peker’in Kaharman iddialarını reddeden savcılık “intihar” açıklamasını yineledi
Cumartesi Anneleri 838. hafta: JİTEM’in kaçırıp fidye istediği Keremoğlu’ndan 26 yıldır haber yok

Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinde TEs-İŞ’in ilk altı ay için yüzde 9, ikinci altı ay için yüzde 6 zamma imza atması sonrası işçiler sendika yönetimini protesto etti

Enerji işçileri Adana’da da isyanda: “Sefalet ücreti istemiyoruz”

İstanbul ve Ankara’dan sonra enerji işçilerinin isyanı şimdi de Adana’da. EnerjiSA’ya bağlı Adana Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinde çalışan işçiler adına TES-İŞ’in imzaladığı toplu iş sözleşmesi, ilk altı ay için yüzde 9, ikinci altı ay için yüzde 6 olarak karara bağlandı.

Sefalet zammını kabul etmeyen işçiler sendika binası önünde TES-İŞ yönetimini protesto etti. Resmi enflasyon oranının bile altında kalan bu zamma tepki gösteren işçiler, alkışlar ve sloganlarla sendikayı protesto etti.

“Tes-İş işçilerin cenazesini kaldırdı” diyen yaklaşık 300 işçi imzalanan TİS’in çevçevesinin işveren tarafından belirlendiğini belirterek sendikaya tepki gösterdi.

Elektriğe yüzde 15 zam geldiğini ancak kendilerine ilk altı ay için sadece yüzde 9 zam yapıldığını vurgulayan işçiler, “Böyle sendikacılık mı olur! Sıcağın altında saatlerce çalışıyoruz. İğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Ücretlerimiz erimiş. İki yıldır bu sözleşmeyi bekliyoruz. Gerçek enflasyon yüzde 30’larda. Bize yüzde 9, yüzde 6 zam yapılıyor. Bu sözleşme ile emeğimiz, alın terimiz satılmıştır” dedi.

Evrensel’in haberine göre, işçilerin öfkesi ve tepkisi karşısında sendikacıların “Yeniden görüşme olacak, daha TİS’e imza atılamadı” şeklinde haberler gönderdiği belirtilirken Tes-İş Adana Şube binası önüne kolluk kuvvetleri geldi. Polisin ihtarının ardından işçiler sendika binası önünden ayrıldı.

Enflasyonda (Tüketici fiyat endeksi/TÜFE) haziranda bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,55 artış gerçekleşti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0