AnasayfaHaber

Emperyalist provokasyona karşı Küba halkı sokakta: “Sokaklar devrimcilerindir”

Emperyalist provokasyona karşı Küba halkı sokakta: “Sokaklar devrimcilerindir”

ABD ablukasının yarattığı gıda ve temel ihtiyaçlara ulaşımdaki sıkıntıların yine ABD menşeli k

Çankaya Belediyesi işçileri eşit işe eşit ücret istiyor
İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma” genelgesi: İşçi sınıfının büyük bölümü yine evde kalmayacak
Sağlık emek ve meslek örgütlerinden 15 Nisan’da İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne çağrı

ABD ablukasının yarattığı gıda ve temel ihtiyaçlara ulaşımdaki sıkıntıların yine ABD menşeli kampanyalarla kışkırtıldığı Küba’da, ABD bayraklarıyla hükümet karşıtı protestolar yapıldı. Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, provokasyona karşı Kübalıları sokağa çağırarak devrime sahip çıkmaya davet etti

Emperyalist provokasyona karşı Küba halkı sokakta: “Sokaklar devrimcilerindir”

ABD ablukasının etkilerini artırdığı Küba’da son zamanlarda birçok yerli ve yabancı sanatçı, COVID-19 vakalarının artması nedeniyle başka bir çözüm yolu olmadığını savunarak Küba’ya insani yardım gönderilmesi çağrısında bulundu. Küba yetkililerinin Küba sınırlarının ve yurtdışındaki diplomatik temsilciliklerin açık olduğunu ve ülkenin ekonomik krizle yüzleşmesine yardımcı olacak her türlü bağışı işleme koymaya istekli olduğunu açıklamasına rağmen Pazar günü batıdaki Artemisa eyaletindeki San Antonio de los Baños’ta hükümet karşıtı protestolar yapıldı. Eylemlerde ABD bayrağının taşınması dikkat çekti.

Prensa Latina’nın haberine göre Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, bu gösterileri teşvik edenler halkın refahını değil, sağlık ve eğitimin özelleştirilmesini, neoliberalizmi, pandeminin yarattığı istisnai koşullarda bu tür bir düzensizliği kışkırtmanın zulüm olduğunu belirtti.

Díaz-Canel, bu tür eylemlere kalkışılan her yerde devrimi savunmak için sokaklara çıkma ve onlara kararlılık, kararlılık ve cesaretle karşı koyma çağrısında bulundu.

“Sokaklar devrimcilerindir”

Kübalılar, Başkan Díaz-Canel’in çağrısına kulak vererek hükümeti ve devrimi desteklemek için Havana’da eyleme çıktı ve insanları yoğun istikrarsızlaştırma ve yıkım eylemleri karşısında ülkenin sokaklarını savunmaya çağırdı. Díaz-Canel’in sokağa işaret eden “Sokakların devrimcilere ait olduğunu gösterelim” sözlerine ithafen eylemlerin sloganı da “Sokaklar devrimcilerindir” oldu.

Díaz-Canel de eylemlerin yapıldığı kasabada

Havana’daki eylemlerin yanı sıra Díaz-Canel’in kendisi bu Pazar, Küba Komünist Partisi ve hükümetin diğer liderleriyle birlikte hükümet karşıtı eylemlerin yapıldığı San Antonio de los Baños kasabasına gitti ve burada ABD menşeli medya kampanyalarıyla kışkırtılan insanları şehrin ana meydanında topladı. Devlet başkanı yerel halkla endişeleri ve memnuniyetsizlikleri hakkında konuştu ve ardından küçük kasabanın birkaç caddesi boyunca yürüdüler.

Diaz-Canel, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, “ABD ajanslarından para alan tükenmiş hiçbir karşı devrimcinin Küba’da istikrarsızlığa yol açmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0