AnasayfaHaber

Eğitim Sen’den 28 günlük gelir güvenceli tam kapanma ve yaygın aşı çağrısı: “15 Şubat ile 4 Nisan arasında toplam 3379 öğrenci ve 2804 eğitim emekçisi COVID-19 oldu ya da temaslı”

Eğitim Sen’den 28 günlük gelir güvenceli tam kapanma ve yaygın aşı çağrısı: “15 Şubat ile 4 Nisan arasında toplam 3379 öğrenci ve 2804 eğitim emekçisi COVID-19 oldu ya da temaslı”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, okullardaki vaka artışı tablolarını paylaşarak yazılı bi

İzmir’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Bürosu önünde İstanbul Sözleşmesi eylemi yapan kadınlar gözaltına alındı
Rusya’dan Erdoğan’a uyarı: “Kanal İstanbul projesiyle Montrö yükümlülükleri ortadan kalkmaz”
CHP’li Mehmet Bekaroğlu: “Çağlayan Vadisi’ne dokunma”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, okullardaki vaka artışı tablolarını paylaşarak yazılı bir açıklama yayımladı. Buna göre son bir haftada 1178 öğretmen, 1455 öğrenci ve yaklaşık 1400 okul personeli COVID-19’a yakalandı

Eğitim Sen’den 28 günlük gelir güvenceli tam kapanma ve yaygın aşı çağrısı: “15 Şubat ile 4 Nisan arasında toplam 3379 öğrenci ve 2804 eğitim emekçisi COVID-19 oldu ya da temaslı”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, okullardaki vaka artışı tablolarını paylaşarak yazılı bir açıklama yayımladı. Buna göre son bir haftada 1178 öğretmen, 1455 öğrenci ve yaklaşık 1400 okul personeli COVID-19’a yakalandı.

egitim sen vaka

“Ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenler ve tüm eğitim emekçileri, ne zaman aşılanacaklarını bilmeden yeterli tedbirlerin alınmadığı okullarımızda, yaşamlarının riske girmesi pahasınabüyük bir sorumlulukla görevlerini yerine getirmeye devam etmektedir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Adalet duygusununher geçen gün biraz daha yitirildiği, ekonomik eşitsizliklerin daha da derinleştiği zamanlardan geçilmektedir. Bir yanda ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen, enflasyon karşısında maaşları eriyen eğitim emekçilerivarken diğer yanda MEB için günlüğü 2 bin 160 liradan koruma araçlarının yeniden kiralandığı;demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne her tür engel çıkarılırken “lebalepkongreler”in yapıldığı ve her kongreden sonra o ilde vakaların patladığı bu dönemde okullarımızdaki vaka artışları ne MEB’in ne de iktidarın umurundadır.Tüm eğitim bileşenleri kaygıyla okula giderken ve hemen her gün bir yerlerde bir okul kapatılırken; öğrencilerimize, öğretmenlerimize, hizmetli ve memurlarımıza pozitif ya da temaslı teşhisi konulurken; MEB her şeyin yolunda olduğu algısıyla, yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıklamaktadır. Birçok il ve bölge kırmızıya dönerken hiç rahatsızlık duymadan yapılan bu açıklamalar Bakanlığın duyarlıktan ne denli uzak olduğunuortaya koymaktadır.

egitim sen vaka 1

egitim sen vaka artis 3

“15 Şubat’tan 4 Nisan’akadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558”

15 Şubat’tan 4 Nisan’akadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558, öğrenci sayısı 3379, hizmetli- memur personel sayısı ise 246 olarak açıklandı. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya ulaştı. “Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür. Sendikamıza ulaşan sınırlı bilgilerle ortaya çıkan bu tablo bile tehlikenin boyutunun ne düzeye geldiğini göstermekte, elinde tüm veriler olan MEB ise ısrarlasayıları gizlemekte ve herhangi bir açıklama yapmamaktadır” denilen açıklama şöyle sürdürüldü:

Her şey yolundaymış gibi hareket eden MEB’in yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli şekilde devamını sağlayacak bir gücünün ve iradesinin olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır.  “Önlemler alınarak eğitim yüz yüze yapılmalıdır” diyen bir sendika olarak,yüz yüze eğitimin erteleneceği, aşılamaların hızlanacağıve tüm tedbirlerin alınacağı gelir güvenceli dört haftalık bir kapanma sürecinidesteklediğimizi belirtiyoruz. Ölümle sonuçlanmasa dahi yaşı ilerlemiş veya bünyesi zayıf bireylerin vücutlarında kalıcı hasarlar bırakan COVID-19 salgınında, eğitim bileşenlerinin yaşamı ve sağlıkları tehlikeye atılamaz ve bu riskli durum daha fazla sürdürülemez.

egitim sen 3

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0