AnasayfaHaber

Eğitim emekçileri Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde: “26 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi, aşı nerede?”

Eğitim emekçileri Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde: “26 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi, aşı nerede?”

Eğitim emekçileri “Öğretmenler ölüyor, aşı nerede?” diyerek salgın sürecinde kaybettiğimiz eği

Sedat Peker, Soylu’nun ve AKP gençlik kollarının yasa dışı silahlanma faaliyetini ifşa etti: “15 Temmuz sonrasında da bu silahları dağıtmaya neden devam ettiniz?”
Ekoloji Birliği, yurttaşları Kanal İstanbul’a karşı itiraz etmeye çağırıyor: “Ya kanal ya yaşam”
ODTÜ yönetiminin gökkuşağı renklerine tahammülsüzlüğü devam ediyor

Eğitim emekçileri “Öğretmenler ölüyor, aşı nerede?” diyerek salgın sürecinde kaybettiğimiz eğitim emekçileri ve eğitim kurumlarında artan vakalara dikkat çekmek için Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

Eğitim emekçileri Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde: “26 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi, aşı nerede?”

Eğitim emekçileri “Öğretmenler ölüyor, aşı nerede?” diyerek salgın sürecinde kaybettiğimiz eğitim emekçileri ve eğitim kurumlarında artan vakalara dikkat çekmek için Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Yürütme Kurulu imzası ve “Öğretmenler ölüyor, aşı nerede?” başlığını taşıyan açıklamada, “Uzunca bir süre uzaktan eğitim kapsamında kapalı olan okullarımız, 15 Şubat’ta köy okullarında tam zamanlı ve 2 Mart tarihinde tüm il ve ilçelerde seyreltilmiş yüz yüze eğitime geçilmesiyle açılmış oldu. Ancak okulları açan bakanlığın ne aşı ne de diğer tedbirler konusunda yeterli bir çalışma yapmamış olduğu görüldü” denildi.

“Aşıda eğitim alanının ön sıralara alınması çağrılarımıza kulak tıkandı”

Milli Eğitim Bakanı’nın 24 Şubat’ta kameralar karşısında aşı olup, öğretmenlere aşı sürecinin de başladığını ilan ettiğine dikkat çekilen açıklama “Bunun üzerinden bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen bakanlık, bugün öğretmenlerin ancak %10’unun aşılanabildiğini açıklamaktadır. Bu sayının ne kadar yetersiz olduğu ortadayken ve vaka artış hızı dikkate alındığında aşının hızla ve yaygınca yapılmasını istememize rağmen bu konuda bir ilerleme kaydedilmedi. Aşıda eğitim alanının ön sıralara alınması çağrılarımıza kulak tıkandı” ifadeleriyle sürdürüldü.

Açıklama şöyle devam etti:

Önlemler alınmadan okullar açıldı

Yeterli önlem alınmadan ve öğretmenler aşılanmadan okulların açılmasının, yüz yüze sınav yapılmasının virüsün yayılım hızını artacağını söylesek de MEB bunların hepsine kulak tıkadı. Okullarımızda tedbirlerin uygulanmasına yardımcı olabilecek ve kontrol edebilecek sağlık personeli görevlendirilmesi gerektiğini ısrarla dile getirmemize rağmen bu konuda da herhangi bir adım atılmadı. Tüm alanlarda normalleşme süreci ilan edilmesinin yanlış olduğunu kademeli bir normalleşme olması gerektiğini belirterek mevcut haliyle şehir içi ulaşımın yoğunluğu düşünüldüğünde öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve tüm eğitim bileşenlerinin risk içinde olduğunu ve virüsün yayılım hızının artacağını dile getirdik. Bunun önüne geçmek için eğitimin bütün bileşenlerinin ve sendikaların sürece dâhil edilmesini, kararların alınmasında bu bileşenlerin görüşlerinin de alınmasını bakanlıktan defalarca istedik.  Önerilerimizin en azından bir kısmı bile hayata geçirilseydi eğitim alanında yaşanan vaka yayılım hızının ve gerçekleşen ölümlerin önüne geçebilirdik. 1 Mart tarihinde tüm alanlarda başlatılan normalleşme süreciyle birlikte alınması gereken tedbirler yeterince alınmayınca eğitim alanında da vakalar hızla yükselmeye başladı. Bu durum ölümlerin yaşanmasını da beraberinde getirdi.

“Toplamda 26 eğitim emekçisi ne yazık ki hayatını yitirdi”

Geçtiğimiz hafta içinde Büyükçekmece’de, dün Esenyurt’ta ve hafta boyunca birçok ilçede öğretmenler hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın sonuçlarıyla birlikte toplamda 26 eğitim emekçisi ne yazık ki hayatını yitirmiştir. Hiç kimsenin bu sonuçları bir sayı olarak görme lüksü yoktur. Her biri ailesiyle, sosyal çevresiyle bir değer, bir candır. Aşı tedbirini eğitim alanında yaygınlaştırmamak yitip giden canların artmasına yol açıyor. Önlemler yeterli düzeyde alınmış ve yaygın şekilde öğretmenler aşılanmış olsaydı bu can kayıplarının önüne geçilebilirdi. Arkadaşlarımız çaresi olmayan bir hastalıktan dolayı ölmüyorlar. Bu hastalığın aşısı artık var. Arkadaşlarımız aşıya erişemedikleri için hayatını kaybediyor.

1 Mart’ta başlatılan normalleşme sürecinden sonrasını baz aldığımızda 5 Mart’tan 11 Nisan’a kadar olan dönemde pozitif veya temaslı öğretmen sayısı 3370, öğrenci sayısı 5164 ve personel sayısı 375 olmuştur. Şunu eklemek gerekir ki bizim ulaşabildiğimiz vaka ve ölüm sayıları ne yazık ki gerçek rakamların çok sınırlı bir bölümünü göstermektedir. Mevcut durumda eğitimde aşı yaygınlaşmadan yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliği kalmamıştır. Önlemler yeterli seviyeye gelinceye dek yüz yüze eğitim ertelenmelidir. Okullar, aşı yaygınlaştıkça kademeli olarak açılmalıdır. Futbolcuların ve turizm sektörünün aşıda öne alındığına dair haberler ekonomiye endeksli bir bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu bakış açısı toplumsal sağlık tedbirlerini riske atmaktadır. Eğitim alanının aşı planlamasında çok gerilerde tutulması bizler tarafından kabul edilmeyecektir.

Eğitim emekçileri, Milli Eğitim Bakanlığı’na şu taleplerle seslendi:

  1. Yeterli önlem almadan okulların açılması salgının kontrolden çıkmasında çok büyük rol oynadı, bu yanlışa artık bir son verin!
  2. Önlemler yeterli seviyeye getirilene kadar yüz yüze eğitimi ve sınavları erteleyin!
  3. Öğretmenlere yaygın ve seri aşılanma, düzenli test olanağı yaratın!
  4. Tepeden hayatın gerçeklerine uymayan kararlar almak yerine, karar alma süreçlerinde okullardaki öğretmenlere, öğrencilere ve velilere kulak verin!

egitim emekcileri buyukcekmece asi aciklamasi 1

egitim emekcileri buyukcekmece asi aciklamasi 2

egitim emekcileri buyukcekmece asi aciklamasi 3Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0