AnasayfaHaber

Doğa savunucularından züppe madenciye yanıt: “Doğu Biga Madencilik A.Ş. yöneticisi Ahmet Şentürk yalan yanlış konuşuyor”

Doğa savunucularından züppe madenciye yanıt: “Doğu Biga Madencilik A.Ş. yöneticisi Ahmet Şentürk yalan yanlış konuşuyor”

Alamos Gold iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş. yöneticisi Ahmet Şentürk'ün DW Türkçe'deki rahatsız edici ifadeleri ile ilgili

İkizdere’de halk sokağa çıkma yasağına rağmen Cengiz’e geçit vermiyor
KADAV kadına yönelik şiddet raporu yayımladı: Pandemiden en çok kadınlar etkileniyor
Kılıçdaroğlu: “Kanal İstanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödemeyeceğiz; bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür”

Alamos Gold iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş. yöneticisi Ahmet Şentürk’ün DW Türkçe’deki rahatsız edici ifadeleri ile ilgili bir açıklama yayımlayan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, “Yalan ve yanlış bilgilerinizle kamuoyunu yanıltamazsınız, ruhsat hukukunuz sona ermiştir!” dedi

Alamos Gold iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin yöneticisi Ahmet Şentürk’ün DW Türkçe’de yayımlanan açıklamaları üzerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bir açıklama yaptı.

30 yıldır bu madeni çıkarmayı beklediklerini öne süren Şentürk’ün açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirten doğa ve yaşam savunucuları, “Kirazlı Altın Madeni Projesine ve Kazdağları’nın yüzde 79’unu kaplayan tüm diğer madencilik projelerine karşı bunca yıldır verdiğimiz mücadelemiz tüm kararlılığımızla sürecektir” dedi.

Yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltıyor

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Alamos Gold’un yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin yetkilisi Ahmet Şentürk DW Türkiye’ye yaptığı açıklamada yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanılttığını, şirketin rantçı ve doğa düşmanı zihniyetlerini bir kez daha göstermiş olduğunu kaydetti.

Alamos Gold’un 2009’da aldığı ve 13 Ekim 2009’da başlayan ruhsat hukukunun 13 Ekim 2019’da bittiğini belirten dernek, “Otuz yıldır bu madeni çıkarmayı bekliyoruz” söyleminin doğru olmadığı vurguladı.

Kocaman bir yalan

Derneğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Alamos Gold’un 2009’da aldığı ve 13 Ekim 2009’da başlayan ruhsat hukuku 13 Ekim 2019’da bitmiştir. “Otuz yıldır bu madeni çıkarmayı bekliyoruz” söylemi doğru değildir. Maden Kanunu’nun 24. Maddesine göre, firmanın süre uzatım talebi ruhsat bitim tarihinden itibaren bir ay içinde uzatılmadığı-temdit edilmediği ve yeni bir ruhsat tanzim edilmediği için ruhsat hukuku sona ermiştir. Ruhsat süresi dolan ruhsat sahalarında da maden işletme faaliyetleri yapılamaz. Temdit sürecinin hala devam ettiğini iddia eden şirketin iddialarının hiçbir hukuki dayanağı yoktur. “Bizim 60 yıllık ruhsat hukukumuz var” iddiası da kocaman bir yalandır. Ruhsatlar 10 yıllık sürelerle en fazla 6 kez verilebilir ve bu süreyi kullanıp kullanmamak, uzatıp uzatmamak tamamen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın uhdesindedir. Şirketin Bakanlığın yetkisini kendi hakları gibi görmesi pervasızlıklarında geldiği noktayı göstermektedir.

Açıklamada, konteynerlerin 13 Ekim 2021’i beklemeden acilen çıkartılması ve şirketin Kirazlı’yı tamamen terk etmesi, alanın ise acilen rehabilite edilmesi gerektiği ifade edildi.

Mücadeleden korkuyorlar

Firmanın ruhsatının uzatılmaması ve ruhsat hukukunun bitmesi sonucunda Tarım ve Orman Bakanlığı orman izinlerini iptal edilmiştir. Alan artık Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uhdesindedir. İş Makinalarını tahliye etmiş olan firmaya konteynerlerini boşaltmak için 13 Ekim 2021 tarihine kadar süre verilmiştir. Konteynerler 13 Ekim 2021’i beklemeden acilen çıkartılmalı ve şirket Kirazlı’yı tamamen terk etmelidir. Alan acilen rehabilite edilmelidir.

Şirket temsilcisinin bölgede yıllardır sürdürülen mücadeleyi, Su ve Vicdan Nöbetini, Çadırlı direnişi, on binlerin yürüyüşünü, Fazıl Say’ın konserini küçümseyişi mücadelemizden korkularının göstergesi olsa gerek… Kazdağları, en fazla 8-10 yıl sürecek madencilik projeleri için feda edilemez. Bölgenin tarım ve turizm geliri ve sağladığı istihdam madenciliğin sağlayacağı gelir ve istihdamdan kat kat fazladır.

Şirketin bu pervasız ve yakışık almayan tutumunu kınıyor, kamuoyunu yalan ve yanlış bilgilerle yanıltmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.

“Kazdağları hepimizin!”

Kirazlı Altın Madeni Projesine ve Kazdağları’nın yüzde 79’unu kaplayan tüm diğer madencilik projelerine karşı bunca yıldır verdiğimiz mücadelemiz tüm kararlılığımızla sürecektir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ruhsatın iptal edildiğini ve şirketin ruhsat hukuku kalmadığını acilen kamuoyuna açıklamalı, Tarım ve Orman Bakanlığı da bilimsel ve ekolojik yaklaşımla, sivil toplum örgütlerinin de sürecin bir parçası olmasını sağlayarak Kirazlı’yı acilen rehabilite etmelidir.

Şirketin bu pervasız ve yakışık almayan tutumunu kınıyor, kamuoyunu yalan ve yanlış bilgilerle yanıltmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Kazdağları Hepimizin!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0