AnasayfaHaber

Doğa savunucuları RES projesine karşı imza kampanyası başlattı: “Ormanda RES olmaz!”

Doğa savunucuları RES projesine karşı imza kampanyası başlattı: “Ormanda RES olmaz!”

Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali (RES) nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekl

30 Mart, Kızıldere: Bir direniş ve dayanışma destanı
Zonguldak’ta kaçak maden ocağındaki göçük nedeniyle bir işçi hayatını kaybetti
AKP Siyasi Erdem ve Etik Kurul Başkanı doktordan, gazeteci Erk Acarer’le tartışan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “cevap değil zehir” önerisi

Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali (RES) nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri son alanlardan birisi durumunda olduğuna dikkat çeken doğa savunucuları, yüz binlerce göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunan Kuzey Ormanları’nın, Türkiye’nin en büyük RES projesinin tehdidi altında olduğunu belirterek, projenin iptalini istiyor

İstanbul Çatalca mevkilerinde yapılmak istenen RES’lere ilişkin projenin iptali için, 12 imzacı kurum tarafından change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Projenin doğaya ve çevreye birçok zararının olduğuna dikkat çeken çevre örgütleri, ÇED işleyişinin de hukuksuz olduğunu söyledi.

Almanya merkezli Dirkshof şirketinin sahibi olduğu Universal Wind Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kuzey Ormanları’nın İstanbul Çatalca mevkilerindeki sık meşelik alanlar yok edilerek kurulumuna başlanan İstanbul RES Projesinde 44 adet RES tribünü dikilmesi planlanıyor. Tribünleri yerleştirmek için ise orman alanının tıraşlanarak yok edilmesi söz konusu.

Göçmen kuşlar tehlike altında

Proje sahasının Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan Rüzgâr Elektrik Santrali (RES) nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri son alanlardan birisi durumunda olduğuna dikkat çeken doğa savunucuları, yüz binlerce göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunan Kuzey Ormanları’nın, Türkiye’nin en büyük RES projesinin tehdidi altında olduğunu belirterek, projenin iptalini istiyor.

leylek

Proje neden yapılmamalı

Proje sahasının aynı zamanda Terkos Havzası’nın Önemli Doğa Alanı’nın içerisinde yer aldığını belirten çevre örgütleri, İstanbul’un doğal kalabilmiş son alanlarından birisi olan bölgenin, rüzgar elektrik santrali projesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak projenin neden yapılmaması gerektiğini sıraladı.

Doğa savunucuları tarafından projenin neden yapılmaması gerektiği şöyle sıralandı:

  • Proje sahası; sayıları her geçen gün azalan birçok yaban hayvanı türünün yuvası olan Çilingoz Yaban Hayat Geliştirme Sahası içinde ve çevresinde bulunuyor.
  • Proje, en az 300 yıllık kadim meşe ormanlarını ve bu ormanların içerisinde barındırdığı biyolojik çeşitliliği yok edecek.
  • Proje sahası her yıl 120 binden fazla leyleğin kullandığı göç yolu üzerinde yer alıyor. Küçük orman kartalının dünya nüfusunun %90’nı İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapıyor. Rüzgar tribünleri kuşları girdabına alarak özellikle süzülerek göç eden kuşların ölümlerine neden olmasının yanında leyleklerin ve diğer süzülerek göç eden kuş türlerinin zorlu göç yolculuğunda dinlenme alanlarını yok edecek. Ayrıca bu alanda yaşayan en az 34 kuş türü, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahasının kuş uçuşu 2-20 km uzaklığında büyük yarasa kolonilerinin bulunduğu Çilingoz, Yaylacık Mağarası, Kocakuyu Mağarası, Gümüşpınar Mağarası ve İkigöz Mağarası gibi önemli mağaralar bulunuyor. Proje, aralarında küresel olarak tehdit altında olan yarasalar için doğrudan tehdit içeriyor.
  • Proje sahasının yer aldığı bölge, arıcılık faaliyetleri mutlak koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahası, Tarihi Roma Su Yolu’na ait su galerisi hattı kalıntıları ile aynı bölgede bulunuyor.

637bf1d5 c79b 4c05 b790 c4fad67edaa5

ÇED işleyişi hukuksuz

İstanbul RES Projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda verilen “Olumlu” kararın belirtilen nedenlerle, hukuka ve ÇED işleyişine uygun olmadığını ifade eden doğa savunucuları, “Bölgedeki insanların yaşamını tehlikeye atan bu proje aynı zamanda İstanbul’un son doğal alanlarından birisini ve bu bölgede yaşayan yüz binlerce canlıyı yok edecek” dedi.

İstanbul RES Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanan bölgede, tamamı aynı ormanlık alan içinde konumlanmış birçok başka RES projesinin de bulunduğu belirtilen imza kampanyası metninde, “Bölgedeki benzer faaliyetlerin çevresel etkilerinin bir bütün olarak ele alınması gerekli. Kümülatif etki değerlendirmeye tabi tutulmaksızın idarece verilen ÇED olumlu kararı hatalı” ifadelerine de yer verildi.

EvjwqJeXUAIHgSd 1

Sizde “Kuzey Ormanları’nı yok etmeyi değil yaşatmayı seçelim!” diyorsanız bireysel olarak buradan RES projesinin iptal edilmesi için imza verebilirsiniz.

İstanbul RES isimli rüzgar enerji santrali projesinin durdurulmasını, verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesini, başlatılmış olan tahribatın da biran önce durdurulmasını talep eden imzacı kurumlar şöyle:

Kuzey Ormanları Savunması

Doğa Derneği

Türkiye Ormancılar Derneği

Çatalca Doğa Savunması

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO)

Saray Doğayı Koruma Derneği

Vize İnsan Yaşam Doğa Derneği

Ergene Kent Konseyi

Marmaraereğliği Çevre Gönüllüleri Derneği

Silivri Çevre Derneği

Trakya Çevre Gönüllüleri Derneği

Doğaya Dönüş Derneği

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0