AnasayfaHaber

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 29 Nisan’da sokakta, 30 Nisan’da işyerlerinde eylemde olacak

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 29 Nisan’da sokakta, 30 Nisan’da işyerlerinde eylemde olacak

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin yaptığı açıklamada "Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs" sloganıyla

Tarkan’dan doğası için direnen İkizdere halkına destek: “Bir durun artık! Yeter!”
TESK Başkanı Palandöken: İçki satış yasağına ilişkin genelge yok
Gazeteci Erk Acarer evinde saldırıya uğradı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yaptığı açıklamada “Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs” sloganıyla ülkenin dört bir yanında pandemi koşulları dikkate alınarak yaygın bir biçimde gerçekleştirilecek kutlama ve anma programının detayları şöyle duyuruldu

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 29 Nisan’da sokakta, 30 Nisan’da işyerlerinde eylemde olacak

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yaptığı ortak açıklamada, “İşçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya yönelik bu uygulamalara karşı sesimizi daha da yükselteceğiz” denilerek “Bu kapsamda işyerlerindeki 1 Mayıs etkinlikleri 26 Nisan 2020 itibarı ile başladı” diye belirtildi.

1 Mayıs 2021 kutlama ve anmalarına ilişkin program DİSK, KESK, TMMOB ve TTB genel başkanlarının katılımıyla 21 Nisan 2021 Çarşamba günü duyurulmuştu.

2021 1 Mayısı’nın en acil talebi olarak “Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır” denmişti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin açıklamasında, “Ancak hükümet işçilerin, emekçilerin sesine kulak vermek yerine çarkların döneceği, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye devam edeceği çalışmayanların da ciddi gelir kaybına uğrayacağı ‘tedbirleri’ duyurdu” denildi.

Açıklamada “Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs” sloganıyla ülkenin dört bir yanında pandemi koşulları dikkate alınarak yaygın bir biçimde gerçekleştirilecek kutlama ve anma programının detayları şöyle duyuruldu:

  • 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 11:00’de İstanbul Taksim Kazancı yokuşunda anma töreni düzenlenecektir. 1 Mayıs’ta yitirdiklerimiz için diğer anma törenleri saat 12:00’de Şişhane’de, 13:30’da Kadıköy’de gerçekleştirilecektir.
  • 29 Nisan 2021 Perşembe günü Taksim’deki anma töreniyle eşzamanlı olarak Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda pandemi koşullarına uygun biçimde kitlesel basın açıklamaları ve işyerlerinde kutlamalar gerçekleştirilecektir.
  • 30 Nisan 2021 Cuma günü “tam kapatma” adı verilen “önlemlere” rağmen virüsle burun buruna çalışmaya zorlanan işçiler, işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını sürdürecek ve pandemi önlemlerinde sınıf ayrımcılığını protesto edecektir.
  • Zorunlu iş kolları dışında işçilerin, emekçilerin büyük bir bölümünün çalışmadığı 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü, zorunlu işkollarında çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmeye, pandemiye karşı mücadele ayrımcılığı ve halka gelir güvencesi sağlanmamasını protesto etmeye çağırıyoruz. Herkese sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için aklın ve bilimin emrettiği tedbirlerin alınması talebiyle 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 21:00’de herkesi bulunduğu her yerden “ses vermeye” çağırıyoruz.

DİSK sosyal medyadan da duyurdu:

İlgili haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0