AnasayfaHaber

DİSK Basın-İş: “Emniyet Genel Müdürlüğü halkın gözü görmesin istiyor”

DİSK Basın-İş: “Emniyet Genel Müdürlüğü halkın gözü görmesin istiyor”

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile polise, gösteriler sırasında görüntü

Esenyurt ve Sarıgazi’de 1 Mayıs çağrılarına polis saldırısı: 15 kişi gözaltına alındı
“Hayat kısa Emel, memeler sarkıyor”
Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için üçüncü kez pencerelerde

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile polise, gösteriler sırasında görüntü ve ses kaydı alınmasının engellenmesi talimatı verildi. Kişilik haklarının korunması gerekçe gösterilerek yayınlanan genelgeyle ilgili DİSK Basın-İş’den açıklama geldi

DİSK Basın-İş: “Emniyet Genel Müdürlüğü halkın gözü görmesin istiyor”

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile polise, gösteriler sırasında görüntü ve ses kaydı alınmasının engellenmesi talimatı verildi. Kişilik haklarının korunması gerekçe gösterilerek yayınlanan genelgeyle ilgili DİSK Basın-İş’den açıklama yaptı.

Genelgenin amacının emniyetin asıl suçunu örtmek için hazırlandığını dile getiren DİSK/Basın-iş, “Emniyet Genel Müdürlüğünün amacı kişilik haklarını korumak değil, suçluyu gizleme çabasıdır. Yasal haklarını kullanan insanların keyfi olarak gözaltına alınmasını, dövülmesini, “amirim aralarına girip karıştırayım mı” ya da “Hadi dağılın lan”, “Yukarıya bakmayın” sözlerinin halka aktarılmasının engellenmesi isteğidir. Emniyet Genel Müdürlüğü eğer kişilik haklarını düşünüyorsa öncelikle her sokakta, dükkanda yetkisiz ve izinsiz kişiler tarafından kurulan kameraları engellemelidir. MOBESE’ler veya taksilere yerleştirilen kameralar ile uyarı olmaksızın yapılan kayıtlara son verilmelidir” dedi.

Halkın haber alma hakkı ilkesi hiçe sayılıyor

Yayınlanan genelgenin, gazetecilik mesleğine zarar vereceğini ve halkın haber alma hakkını engellediğini vurgulayan Basın-İş, “Dünyanın dört bir köşesinde sadece profesyonel gazeteciler değil, yurttaş gazeteciler de bir çok haberin kamuoyuna iletilmesi için çalışmaktadır. Büyük medya kuruluşları dahi haber akışı için yurttaş gazetecilerden gelen bilgi ve görüntüleri kullanmaktadır. ABD’de polisin George Floyd’u öldürürken gösteren görüntüler de böyle ortaya çıkmıştı.” dedi. Açıklamanın sonunda ise yasakları tanımadıklarını, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan haklarını sonuna kadar savunacaklarını “*Kamuya açık alanda meydana gelen ve kamuoyunu ilgilendiren her türlü olayın anayasa ve uluslararası sözleşmeler tarafından korunan ifade ve basın özgürlüğü kapsamında olduğunu anımsatırız. Bu nedenle yayınlanan genelgeye karşı yasal haklarımızı kullanacağımızı ve gerçekleri iletmeye devam edeceğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz” sözleri ile dile getirdi.


Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0