AnasayfaHaber

DİSK-AR: “Tam kapanma” yok, on milyonlar çalışmaya devam ediyor!

DİSK-AR: “Tam kapanma” yok, on milyonlar çalışmaya devam ediyor!

DİSK Araştırma Merkezi’nin yayınladığı rapora göre istihdamın yüzde 61’i kapanmadan doğrudan

Adana Barosu’nun yaptığı CMK düzenlemesiyle kadına yönelik şiddet dosyaları kayıt altına alınacak
Şenyaşar ailesi bir aydır adalet bekliyor
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 70. gününde

DİSK Araştırma Merkezi’nin yayınladığı rapora göre istihdamın yüzde 61’i kapanmadan doğrudan muafken, yüzde 22’si de kısmen muaf. 16 milyon emekçi kapanmada da çalışmaya devam edecek

DİSK-AR: “Tam kapanma” yok, on milyonlar çalışmaya devam ediyor!

DİSK-AR bugün yayımladığı raporda, iktidarın tam kapanma senaryosunun işçi sınıfı için gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. TÜİK verileri ile iktidarın kapanmada muaf tuttuğu sektörleri eşleştiren DİSK-AR, kapanma boyunca istihdamın yalnızca yüzde 17’sinin çalışmayacağını belirledi.

Tam kapanma genelgesinde açıklanan muafiyetlere göre çalışanların yüzde 61’i kısıtlamalardan tamamen muafken, yüzde 22’sinin ise kısmen muaf tutulduğu aktarıldı.

DİSK-AR raporuna göre, 26 milyonluk istihdam içerisinde sadece 4,4 milyon çalışanın kapanmadan muaf olmadığı belirtildi.

DİSK-AR’ın raporu şu şekilde:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün tarihli genelgesine göre bu dönemde “tam” kapanmadan muaf tutulan milyonlar yer alıyor. Genelgede 43 muafiyet bulunuyor. Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok alt sektörü başta olmak üzere zorunlu olmayan mal ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek.

diskar muafiyet raporu

Genelge ekinde yer alan kapanmadan muaf olan işler ve sektörler 43 başlıkta sayılmaktadır. Bu 43 başlıktaki muafiyetlerin kapsamındaki çalışanların sayısının tam olarak saptanması sektörlerin iç dağılımına ilişkin yeterli bilgi olmaması nedeniyle zorluklar taşımaktadır. SGK verilerinde yer alan sektörel dağılım verileri kayıtsızları içermediği için eksiktir. Bu nedenle TÜİK’in faaliyet kollarına göre istihdamın dağılımını esas alarak bir tahmin yapmaya çalıştık. Genelgede yer alan muafiyet listesi ile TÜİK faaliyet kolları istihdam verisini eşleştirmeye çalışarak bir tahmin yapmaya çalıştık.

 

diskar muafiyet raporu 1

TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması 2020 yıllık verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamaya göre istihdam edilen toplam 26 milyon 813 kişinin 16 milyon 393 bini “tam” kapanmadan muaf sektörlerde çalışırken, 4 milyon 447 bini tam kapanmadan muaf olmayan sektörlerde çalışıyor. 5 milyon 973 bin kişi ise kapanmadan kısmen muaf sektörlerde çalışıyor. Böylece istihdamın yüzde 61’i kapanma döneminde çalışırken, yüzde 17’si kapanmadan yararlanabiliyor. Kapanmadan kısmen muaf olanlar ise yüzde 22 civarında. Böylece kısmen muaf olan sektörlerde çalışanların bir bölümü de eklendiğinde kapanmadan muaf olan sektörlerde çalışanlar istihdamın yaklaşık yüzde 70’i civarına yükselebiliyor.

Not: Hesaplamalar söz konusu genelgede belirtilen istisnaların TÜİK faaliyet kolları ile eşleştirilme çalışmasına dayalı olup yaklaşık ve tahmini niteliktedir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0